Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Alcarràs

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Alcarras ukazuje wielopokoleniową rodzinę, żyjącą na hiszpańskiej prowincji, w bliskim kontakcie z naturą, która staje przed problemem utraty ziemi. Widz ma okazję śledzić zarówno pracę rolników, jak i ich życie rodzinne. Widzi beztroskie strony mieszkania na wsi oraz ciężką pracę, która zapewnia utrzymanie i wyżywienie.

Film jest apoteozą życia rodziny, żyjącej w zgodzie z rytmem natury, pielęgnującej tradycyjne wartości i wspólne spędzanie czasu. W obliczu nadciągającego kryzysu, zmian społecznych i ekonomicznych, reżyserka pokazuje moc rodziny, która wspiera, ratuje i przypomina o tym, co najważniejsze.

Fabuła wpisana jest w realia współczesnego świata, postaci są wyraziste a historie bohaterów  wciągające. Po seansie można porozmawiać o więziach  międzypokoleniowych, plusach i minusach życia na wsi, ekologii, tradycji i nowoczesności. Film skłania do dyskusji na temat niełatwych, ale jakże ważnych relacji rodzinnych, życiowych wyzwań, wyborów i priorytetów.

Alcarras to propozycja dla cierpliwego i nieco bardziej dojrzałego emocjonalnie widza. Nie można odmówić jej atrakcyjności wizualnej, jednak wymaga skupienia się, z uwagi na powolną narrację.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Bartnicka, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Elżbieta Piotrowicz, Jarosław Skulski

Alcarras plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Zarówno młodzi jak i dorośli bohaterowie piją alkohol, nastolatek hoduje marihuanę, bohaterowie polują na zwierzęta, zagrażające uprawom, często używane są wulgaryzmy.

Metryka filmu

Opis filmu

Opowieść, wypełniona nostalgiczną aurą końca lata i szerzej – małego końca świata, który znika w obliczu galopującej cywilizacji. Śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa.

Alcarràs pełne jest intensywnych smaków i zapachów, które przywodzą na myśl choćby Tamte dni, tamte noce Luki Guadagnina i ma w sobie znaną z Lata 1993 (pamiętnego debiutu Carli Simón) autobiograficzną szczerość, ciepło i dyskretne poczucie humoru. W obu filmach umieszczenie w centrum dziecięcych bohaterów pozwoliło także na nadanie waloru niezwykłości pozornie błahym i codziennym wydarzeniom. Kameralne Alcarràs wykracza jednak poza ramy intymnego portretu rodziny i kieruje nasz wzrok również na palące problemy współczesności. Spokój prowincjonalnego świata zostaje tu bezpowrotnie zaburzony przez agresywne wtargnięcie postępu technologicznego. W obliczu tych wydarzeń bohaterowie muszą  dokonać wyboru, który zaważy na ich dalszym losie. Co zwycięży: pragmatyzm, czy idealizm?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.