Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Picasso. Buntownik w Paryżu

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Film Picasso. Buntownik w Paryżu to dokumentalna produkcja o klasycznej formie, która nie stroni od pomysłowych rozwiązań i nowoczesnych środków wyrazu, mających uatrakcyjnić opowieść. Klasyczne „gadające głowy” współistnieją tu z pulsującą muzyką elektroniczną, a materiały źródłowe o artyście przeplatają się z bardzo osobistą narracją irańsko-francuskiej aktorki Miny Kavani. Całość tworzy spójną, niejednoznaczną, wieloaspektową i dopracowaną wizualnie opowieść o niesamowitym artyście oraz - pod różnymi względami - kontrowersyjnym człowieku.

Twórcy filmu unikają nachalnego biografizmu na rzecz ujętej w ramy dokumentu refleksji nad rolą sztuki, imigracją oraz koncepcją „kultury narodowej”. Uczynienie nadrzędną narratorką-komentatorką aktorki, która, podobnie jak Picasso, wyemigrowała do Francji, by tam realizować karierę filmową, sprawia, że film staje się uniwersalną dyskusją nad problemem społeczno-kulturowej izolacji i obcości, a zatem kwestiami tak bardzo dziś aktualnymi.

Kolażowa konstrukcja narracyjna oraz położenie akcentu na rolę muzyki i montażu  dynamizują dramaturgię filmu i budują napięcie. Twórcy zbliżają się w stronę dokumentu fabularyzującego bądź kreacyjnego, co czyni film atrakcyjnym dla młodego odbiorcy. Na dodatek postawienie akcentów na pytaniach retorycznych przyczynia się do zaangażowania widza i stanowi niejako zaproszenie do refleksji nad poruszaną w filmie problematyką.

Film będzie szczególnie wartościowy dla uczniów zainteresowanych historią i sztuką, głównie z klas humanistycznych czy szkół plastycznych, ale może też być punktem wyjścia do rozmów o relacjach międzyludzkich, inspiracjach, rywalizacji, a także przekraczaniu różnorakich granic. Dokument, oprócz tego że przybliża sylwetkę i twórczość tak istotnego dla rozwoju sztuki XX-wiecznego artysty, jest równocześnie lekcją analizy sztuki i krytycznego myślenia.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Kaja Łuczyńska, Dominika Zielińska, Elżbieta Piotrowicz

Picasso

Ocena natężenia treści spornych: brak


Metryka filmu

Opis filmu

Pablo Picasso (1881-1973) – tytan pracy i wulkan kreatywności, który nie tylko zatarł różnicę pomiędzy sztuką a rzemiosłem, ale też w dzieło potrafił zmienić zwykłą szczotkę, konewkę czy rower. Pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów w historii, autorem przeszło dwudziestu tysięcy obrazów i obiektów.

Zrealizowany przy okazji 50. rocznicy jego śmierci film Picasso. Buntownik w Paryżu Simony Risi to portret życia spełnionego, ale i złożonego ze sprzeczności – dokumentalna podróż przez lata biedy i szalonego sukcesu, światła i mroku, pasji i destrukcji, kawiarnianych hulanek i politycznego zaangażowania.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.