Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

O ZEF

Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) to grupa ekspercka, która za cel stawia sobie wyłanianie najciekawszych i najbardziej wartościowych pozycji filmowych skierowanych do dzieci i młodzieży, tak wśród premier kinowych, jak i programów dziecięcych festiwali filmowych.

Zespół Edukatorów Filmowych jest silny doświadczeniem swoich członków. Są to twórcy programów edukacji filmowej, filmoznawcy, przedstawiciele kin, nauczyciele, psychologowie, pedagodzy... Przez lata przyglądali się jakości produkcji filmowych dla młodych widzów, a teraz w ramach innowacyjnego na skalę kraju projektu ZEF, opiniują filmy, a wybranym z nich przyznają Znak Jakości ZEF lub Nagrodę ZEF, które ma być sygnałem dla widzów i branży kinowej,  jakie tytuły są szczególnie wartościowe.

Działania Zespołu przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania dobrym  kinem dla młodego widza, na czym korzystają wszystkie podmioty: kina, nauczyciele, rodzice, dystrybutorzy, a przede wszystkim dzieci i młodzież.

Filmy ze Znakiem Jakości / Nagrodą ZEF, wraz z rekomendacjami członków Zespołu oraz wskazówkami edukacyjnymi (wiek odbiorców, słowa klucze, treści problematyczne, przedmioty na których można wykorzystać film...) dla nauczycieli, uczniów i rodziców, są umieszczane na tej stronie.

Kinowość

Istotną cechą tego projektu jest, że ma on charakter kinowy. Skupia się przede wszystkim na filmach, które mają premiery na dużym ekranie lub dziecięcych i młodzieżowych festiwalach filmowych. W ten sposób eksperci chcą uczulić młodą widownię, na to że oglądanie filmów na dużym ekranie daje lepsze możliwości doceniania ich walorów artystycznych. Istotna jest też wspólnota oglądania i przeżywanie przygód ulubionych bohaterów razem z rówieśnikami lub rodzicami. Chodzenie do kina uczy zachowania się w instytucjach kultury, co jest ważną częścią nabywania kultury osobistej.

Zobacz

nagroda_zef

Nagroda ZEF (lista nagrodzonych filmów)

znak_jakosci_zef

Znak Jakości ZEF (kryteria przyznawania)

Eksperci ZEF

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.