Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Projekt – Filmowa Autostrada do Europy

W okresie od lipca 2022 do czerwca 2023, z inicjatywy Kina Amok w Gliwicach, ZEF po raz kolejny uzyskał wsparcie sieci kin Europa Cinemas, w ramach programu Collabotare to Innovate na projekt ZEF - Filmowa Autostrada do Europy. W tym roku nasz wniosek znalazł się wśród 13. wybranych do dofinansowania projektów z całej Europy!

„Zainicjowany przez Europa Cinemas przy wsparciu Creative Europe/MEDIA w 2021 roku, ten nowy sztandarowy program ma na celu nagradzanie wybitnych innowacyjnych i opartych na współpracy projektów realizowanych przez członków Europa Cinemas Network z tego samego kraju lub na poziomie europejskim. Wspierane projekty muszą mieć rzeczywisty wpływ na sektor filmowy, promować obieg i widoczność filmów europejskich, rozwijać ich widownię, w szczególności młodzież, oraz zwiększać umiejętności i konkurencyjność kin...”

ZEF - Filmowa Autostrada do Europy jest nową odsłoną działalności Zespołu Edukatorów Filmowych i niejako kontynuacją projektu ZEF - Filmowe Okno na Europę, wzbogaconą o; nowe działania merytoryczne, wdrożenie nowych technologii do pracy z filmami, szersze grono partnerów (również zagranicznych).

Główne założenie obydwu projektów to rekomendowanie wartościowych i ciekawych filmów dla dzieci i młodzieży, które wchodzą na ekrany polskich kin. Chcemy zwrócić na nie uwagę rodziców, nauczycieli, młodych, kiniarzy i całej branży filmowej, poprzez przyznawanie Znaku Jakości. Ponadto przyznajemy Nagrody ZEF na festiwalach filmowych, zainicjowaliśmy działania ZEF w drodze, czyli wzbogacanie w program filmowy dla dzieci tych festiwali, które nie miały sekcji dedykowanej dla tej grupy. Dodatkowo organizujemy różne działania okołofilmowe, w celu zainteresowania dobrym filmem europejskim jak największej ilości widzów. 

Liderem ZEF - Filmowa Autostrada do Europy było Kino Amok w Gliwicach, a partnerami;  Kino Sokół w Nowym Sączu, Kino OKF Iluzja w Częstochowie, Kino Mikro w Krakowie, Kino Kadr w Dąbrowie Górniczej, Kino 60 krzeseł w Gorzowie Wielkopolskim, Kino Rialto w Poznaniu oraz Kino Achteinhallb w Saabrücken (Niemcy). We wszystkich tych ośrodkach odbywają się projekcje kinowe europejskich filmów, wyłonionych w ramach pracy ZEF oraz inne działania okołofilmowe: warsztaty, festiwal, spotkania z gośćmi specjalnymi, wykłady…

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach działalności sieci Europa Cinemas (Collaborate to Innovate), programu Kreatywna Europa/MEDIA.

 

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.