Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Mateusz Żebrowski

mż zdjęcie
krytyk filmowy, filmoznawca Mateusz Żebrowski

zawód: Krytyk filmowy, filmoznawca

gdzie mieszka: Od zawsze w filmowym mieście - Łodzi

dlaczego kino: Nigdy do końca nie wiadomo, gdzie i kiedy zaczyna się „początek”. Czy wszystko wzięło się od kablówek, w których nie brakowało kanałów z kreskówkami? Czy może ważniejszy okazał się seans „Ogniem i mieczem” w wypełnionym po brzegi łódzkim kinie Bałtyk? Niezależnie od tego, co przeważyło, pamiętam, że wyjście do kina zawsze było dla mnie świętem o wiele większym niż goszczenie w teatrze czy muzeum. Magia ruchomych obrazów – zarówno na małym, jak i na dużym ekranie, pętała mnie od najmłodszych lat.

ulubione kino: Ulubionego budynku nie posiadam, sentymentem darzę nieistniejące kina Polonia i Bałtyk w Łodzi. W znaczeniu gatunkowym mam wyraźną słabość do filmów o podróżach w czasie, mystery, dobrego fantasy i kina o magii codzienności.

ulubiony film z dzieciństwa: Temat rzeka – w dzieciństwie nałogowo (nie jest to metafora!) oglądałem kanały z kreskówkami. Cartoon Network, Fox Kids, pasma „bajek” w Polonii 1,TVN-ie, RTL 7, a tam były niezapomniane dla mnie: „Krowa i Kurczak”, „Johnny Bravo”, „Świat według Ludwiczka”, „Ach, ten Andy!”, „Tajemnicze złote miasta”, „Yattaman”, „Klejnot snów” i wiele innych. W moim sercu na zawsze pozostaną też filmy okresu odrodzenia Disneya: „Pocahontas” i „Król Lew”.

ważny dla mnie cytat filmowy: "Asa nisi masa"

jeśli nie kino, to co: Literatura i antropologia kultury i religie świata, z mniej „uczonych” spraw – hodowanie roślin, od których pęka mieszkanie i balkon.

  • Doktor kulturoznawstwa; 
  • Od 2017 roku współtworzy wraz z Martą Chylińską wideobloga o kinie Drugi Seans;
  • Prowadził audycję w Radiu Łódź o tej samej nazwie;
  • Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Filmowej „Słowo i Film”, w ramach którego realizował dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury projekty „Kanon kina polskiego po ‘89” oraz „Młoda Szkoła” o ważnych polskich twórcach debiutujących po 2015 roku;
  • Na stałe współpracuje z Czasem Kultury i miesięcznikiem Kino;
  • Prowadzi rozmowy z twórcami filmowymi, a także zajęcia z edukacji filmowej dla różnych grup wiekowych;
  • W wolnych chwilach zajmuję się mizianiem i głaskaniem zwierzaków: suczki Szałwii i kotów Imbira oraz Dziamdziorka.
mż zdjęcie
Mateusz Żebrowski, krytyk filmowy, filmoznawca

Zobacz także

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.