Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Historia i założyciele ZEF

Wiosną każdego roku kilkadziesiąt osób w Polsce - autorów programów edukacyjnych kierowanych do szkół i przedszkoli, staje przed nie lada wyzwaniem, czym się kierować w poszukiwaniu filmów do tychże programów. Codziennie natomiast jakiś rodzic, nauczyciel zastanawia się, na jaki film wybrać się do kina ze swoimi dziećmi, podopiecznym. Jaki tytuł będzie zarówno atrakcyjny jak i wartościowy dla młodego widza.

Żeby ułatwić ten wybór, w 2016 roku powołano do życia Zespół ds. Młodej Widowni, w skład którego wchodziły osoby związane z programem Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych funkcjonującym przy Filmotece Narodowej. Przedstawiciele Zespołu regularnie oceniali filmy na polskich festiwalach filmowych dla dzieci i młodzieży o randze międzynarodowej: w Poznaniu, Warszawie, Lublinie i Rzeszowie. Dzięki temu oferta filmów o dużych walorach edukacyjnych, obecnych w powszechnej dystrybucji, poszerzyła się o ponad 20 tytułów.

Zmiany, które nastąpiły w okresie pandemii, zainspirowały członków w/w Zespołu do kontynuowania pracy w zmienionej i zdecydowanie szerszej formule oraz pod nową nazwą - Zespołu Edukatorów Filmowych. W jego skład wchodzą reprezentanci wielu zawodów zajmujących się edukacją filmową (nauczyciele, kiniarze, edukatorzy filmowi, organizatorzy festiwali filmów dla dzieci, twórcy programów edukacyjnych, psychologowie, pedagodzy itp.). Co ważne, Zespół Edukatorów Filmowych  jest inicjatywą całkowicie oddolną, niezwiązaną bezpośrednio z żadną instytucją czy organizacją.

W 2021 roku kino AMOK w Gliwicach w porozumieniu z czterema polskimi kinami studyjnymi (OKF Iluzja w Częstochowie, kino Sokół w Nowym Sączu, kino Mikro w Krakowie, Opolskie Kino Objazdowe w Opolu) zostało koordynatorem projektu ZEF Filmowe Okno na Europę w ramach programu Collaborate To Innovate. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej (Kreatywna Europa/ MEDIA) udało się rozwinąć projekt ZEF Filmowe Okno na Europę i nadać mu nową, lepszą jakość.

Dzięki temu ZEF został zauważony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W 2022 roku, w 14. Edycji Nagród PISF powołana kapituła przyznała projektowi nagrodę na najlepszy debiut roku. https://pisf.pl/aktualnosci/14-nagrody-pisf-rozdane/

W 2022 roku kino AMOK ponownie złożyło wniosek do programu Collaborate to Innovate, tym razem w porozumieniu z sześcioma polskimi kinami (OKF Iluzja w Częstochowie, kino Sokół w Nowym Sączu, kino Mikro w Krakowie, kino Rialto w Poznaniu, Kino 60 krzeseł w Gorzowie Wielkopolskim, kino Kadr w Dąbrowie Górniczej) oraz jednym z Niemiec (Kino Achteinhalb). Projekt ZEF Filmowa Autostrada do Europy uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (Kreatywna Europa/ MEDIA), co pozwoliło na zwiększenie rozpoznawalności i dotarcie do jeszcze większej grupy docelowej.  


Założyciele ZEF:

Członkowie ZEF:

Członkami Zespołu Edukatorów Filmowych są jego eksperci oraz osoby, które na przestrzeni lat w różny sposób swoim doświadczeniem przyczyniły się do rozwoju projektu.

Należą do nich: Iwona Bartnicka, Jarosław Basaj, Urszula Biel, Justyna Budzik, Diana Dąbrowska, Maciej Dowgiel, Marcin Drzazga, Agnieszka Drzewiecka-Protic, Karolina Giedrys, Monika Głowacka, Andrzej Goleniewski, Agata Hofelmajer-Roś, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Grzegorz Krzywonos, Iwona Kwincińska, Artur Lecybil, Kaja Łuczyńska, Katarzyna Michalska, Monika Pindziak-Dutkiewicz, Elżbieta Piotrowicz, Agnieszka Piotrowska-Prażuch, Weronika Rolnik, Dariusz Romanowski, Anna Równy, Justyna Sieradzka-Bizoń, Urszula Silwon, Jarosław Skulski, Anna Stadnik-Wojtowicz, Małgorzata Stasikowska-Lis, Jolanta Synowiec, Karol Szafraniec, Kamila Szwarc, Joanna Zabłocka-Skorek, Dominika Zielińska

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.