Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Matki równoległe

Potencjał edukacyjny 5 z 10 gwiazdek
5 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

„Matki równoległe” to kino prowokacyjne i poruszające, zgrabnie łączące historię o dwóch matkach z opowieścią o pamięci, tożsamości, traumie wojny, ciągnącej się przez pokolenia. To przede wszystkim rzecz o macierzyństwie, uczuciach, współczesnych kobietach,  rodzinie. Ale istotny jest również wątek poboczny – poszukiwanie grobów ofiar hiszpańskiej wojny domowej.

Almodóvar pokazuje wyraziste bohaterki, małe i wielkie sekrety, stawia niełatwe pytania o macierzyństwo, tożsamość, moralność w najintymniejszych sytuacjach i o sumienie całego społeczeństwa. Dla najstarszych klas szkół średnich film  może stanowić niezwykle ciekawy przyczynek do dyskusji na temat tego, czym właściwie jest rodzina i czy koniecznie musi ona być oparta na relacjach biologicznego pokrewieństwa. Film może być też  punktem wyjścia do rozmów o tożsamości zarówno indywidualnej , jak i zbiorowej oraz zakorzenieniu nie tylko w rodzinie, ale też w społeczeństwie.

„Matki równoległe” mogą stanowić cenny początek zdobywania wiedzy o współczesnej Europie, a tym samym definiowania własnych sądów i opinii.

Kontekst pamięci o wojnie w Hiszpanii jest dla zrozumienia filmu kluczowy, a nie jest on specjalnie wytłumaczony. Dlatego dobrze byłoby pokaz filmu obudować wyjaśnieniem tych kontekstów, żeby nie został odebrany wyłącznie jako znakomicie zrealizowany, budzący emocje melodramat.

Film stanowiłby doskonały materiał w połączeniu z lekturą książek „Strup” Katarzyny Kobylarczyk i „Jakbyś kamień jadła” Wojciecha Tochmana.

Eksperci oceniający film: Iwona Kwincińska, Katarzyna Michalska, Karol Szafraniec

MatkiRownolegle_plakatPL_HQ

Ocena natężenia treści spornych: umiarkowanie

Seks: kilka delikatnych scen erotycznych z udziałem bohaterek filmu – bez nagości, swobodne rozważania o seksualności, homoerotyzm, alternatywne, niekonserwatywne modele rodziny, zdrada

Metryka filmu

Opis filmu

Film Pedra Almodóvara, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach – „Matki równoległe” portretują życie w jego wszystkich odcieniach.
    Bohaterki filmu, Janis i Ana, spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga dopiero przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.
   „Matki równoległe” to nie tylko tragikomiczna, intymna opowieść o bólu i blasku macierzyństwa. To również mocny głos przeciw rodzinnym sekretom i ukrywaniu prawdy o przeszłości. I właśnie kobiety, które tworzą pomost pomiędzy przeszłością i przyszłością, okazują się w filmie Almodóvara bezkompromisowymi rzeczniczkami otwartości przynoszącej ulgę i oczyszczenie.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.