Kino typu „ku przestrodze”, o mało znanym a niezwykle znaczącym epizodzie z czasów I wojny światowej, mającym wpływ na współczesne postrzeganie konfliktów zbrojnych. Podstawowym walorem filmu jest budzenie świadomości, że I Wojna Światowa była także naszą, polską wojną.
Cenna jest również próba pokazania człowieka bez pokazywania strony konfliktu (Polacy po obu stronach), wieloźródłowość materiałów i szeroki kontekst. Świetnie zrealizowane sekwencje fabularne - zwłaszcza nakręcone z historyczną dbałością i sporym rozmachem sceny batalistyczne - mogą zadowolić nawet najbardziej wybrednych fanów kina wojennego. Atrakcyjna, wzorowana na telewizyjnych produkcjach dokumentalnych BBC, forma filmu, gwarantuje zainteresowanie grup szkolnych.
Temat odwołuje się do zagadnień z podstawy programowej z historii w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, włącza się w nurt lektur omawiających tematykę II WŚ w kontekście człowieczeństwa, manipulacji i bezrefleksyjności, braku wniosków po I WŚ
Film ponadto można wykorzystać na lekcjach chemii, edukacji do bezpieczeństwa, etyki i godzinie wychowawczej.
Eksperci oceniający film: Jarosław Skulski, Dariusz Romanowski, Katarzyna Michalska.
film oparty na materiale ilustrującym okrutne wydarzenia wojenne, wywołujące poczucie strachu i zagrożenie. Wymienione elementy równoważone są scenami dotyczącymi zachowań etycznych, odpowiedzialnych i opartych na poczuciu uczciwości, godności i sprawiedliwości.
Pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny, który odkrywa nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy.
Reżyser oparł przekaz filmu na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum relacjonowanych wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia.