Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Obłoki śmierci. Bolimów 1915

Potencjał edukacyjny 10 z 10 gwiazdek
10 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Kino typu „ku przestrodze”, o mało znanym a niezwykle znaczącym epizodzie z czasów I wojny światowej, mającym wpływ na współczesne postrzeganie konfliktów zbrojnych. Podstawowym walorem filmu jest budzenie świadomości, że I Wojna Światowa była także naszą, polską wojną.

Cenna jest również próba pokazania człowieka bez pokazywania strony konfliktu (Polacy po obu stronach),  wieloźródłowość materiałów i szeroki kontekst. Świetnie zrealizowane sekwencje fabularne - zwłaszcza nakręcone z historyczną dbałością i sporym rozmachem sceny batalistyczne - mogą zadowolić nawet najbardziej wybrednych fanów kina wojennego. Atrakcyjna, wzorowana na telewizyjnych produkcjach dokumentalnych BBC, forma filmu, gwarantuje zainteresowanie grup szkolnych. 

Temat odwołuje się do zagadnień z podstawy programowej z historii w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, włącza się w nurt lektur omawiających tematykę II WŚ w kontekście człowieczeństwa, manipulacji i bezrefleksyjności, braku wniosków po I WŚ

Film ponadto można wykorzystać na lekcjach chemii, edukacji do bezpieczeństwa, etyki i godzinie wychowawczej.

Eksperci oceniający film: Jarosław Skulski, Dariusz Romanowski, Katarzyna Michalska.

Obloki śmierci plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

film oparty na materiale ilustrującym okrutne wydarzenia wojenne, wywołujące poczucie strachu i zagrożenie. Wymienione elementy równoważone są scenami dotyczącymi zachowań etycznych, odpowiedzialnych i opartych na poczuciu uczciwości, godności i sprawiedliwości.

Metryka filmu

Opis filmu

Pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny, który odkrywa nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy.

Reżyser oparł przekaz filmu na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum relacjonowanych wydarzeń i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.