Film biograficzny o szalonym artyście i jego nieszczęściach. Ogromnym atutem jest oryginalna forma i niezwykle dopracowana warstwa muzyczno – plastyczna, mocno nawiązująca do tworzonych przez bohatera ilustracji. To film, który przemawia przede wszystkim obrazami i dźwiękami, a dopiero potem fabułą. Dzięki takiej stylistyce, widzowie mają okazję lepiej „poczuć” nadwrażliwość tytułowego bohatera, jego nieszczęście, ale i determinację w poszukiwaniu jasnych stron rzeczywistości.
Film porusza wiele ważnych tematów, z których każdy można omawiać osobno. Przede wszystkim pojawia się w nim kwestia rewolucji przemysłowej i powiązanej z nią elektryczności, która radykalnie zmieniła wrażliwość i sposób życia ludzi przełomu XIX i XX wieku ( oryginalny tytuł filmu brzmi „The Electrical Life of Louis Wain). Elektryczność jest tutaj także metaforą życia pełnego pasji, miłości, ale i choroby, smutku oraz utraty. Elektryczność, pojmowana jako fascynująca i tajemnicza siła witalna, objawiła się bowiem artyście w tym, co w życiu najważniejsze: w miłości i relacjach.
Film może być pretekstem do rozmowy o radzeniu sobie z cierpieniem – cudzym i własnym; o przygotowywaniu się na odchodzenie najbliższych; o sposobach przeżywania żałoby; o zaburzeniach psychicznych i sposobach radzenia sobie z nimi; o terapeutycznej roli sztuki; o historii ilustracji jako osobnej dziedziny artystycznej; wreszcie o zwierzętach i ich roli w naszym życiu i naszej roli w ich życiu. Można też pokusić się o poszukanie powiązań czy porównań między pracami Waina a dzisiejszymi „kocimi memami”. I choć na większość tych aspektów raczej trzeba będzie młodzież naprowadzić, a samej sztuki jest tu mniej niż biografii, warto podjąć próbę, by wspólnie odkryć, że i w życiu, i w sztuce – ELEKTRYCZNOŚĆ bierze się z bycia z innymi.
Eksperci oceniający film: Kaja Łuczyńska, Weronika Rolnik, Karol Szafraniec
trudne tematy: choroba psychiczna, umieranie, żałoba, depresja |
Ekscentryczny rysownik - Louis Wain - z trudem wiąże koniec z końcem, żyjąc pod jednym dachem z matką i pięcioma siostrami. Sytuację rodzinną ratuje dopiero zatrudnienie guwernantki Emily. Piękna kobieta z miejsca kradnie serce artysty, stając się jego muzą, kochanką i w końcu żoną. Niestety, widmo obyczajowego skandalu zmusza świeżo upieczonych małżonków do opuszczenia stolicy. Z dala od wielkiego miasta spada na nich kolejny cios – choroba Emily. Szukając ukojenia, Louis zanurza się w sztuce, tworząc dla ukochanej serię niezwykłych obrazów, których bohaterami są koty. Kiedy część jego prac zostaje opublikowana w prasie, w Anglii wybucha prawdziwe kocie szaleństwo, a Wain – z dnia na dzień – trafia na usta całego kraju. Czy wobec sławy i popularności, na które nie był gotowy, zdoła poradzić sobie z presją, ciemną stroną geniuszu i tym, co przyniesie mu los? |