Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Szalony świat Louisa Waina

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Film biograficzny o szalonym artyście i jego nieszczęściach. Ogromnym atutem jest oryginalna forma i niezwykle dopracowana warstwa muzyczno – plastyczna, mocno nawiązująca do  tworzonych przez bohatera ilustracji. To film, który przemawia przede wszystkim obrazami i dźwiękami, a dopiero potem fabułą. Dzięki takiej stylistyce, widzowie mają okazję lepiej „poczuć” nadwrażliwość tytułowego bohatera, jego nieszczęście, ale i determinację w poszukiwaniu jasnych stron rzeczywistości.

Film porusza wiele ważnych tematów, z których każdy można omawiać osobno. Przede wszystkim pojawia się w nim kwestia rewolucji przemysłowej i powiązanej z nią elektryczności, która radykalnie zmieniła wrażliwość i sposób życia ludzi przełomu XIX i XX wieku ( oryginalny tytuł filmu brzmi „The Electrical Life of Louis Wain).   Elektryczność jest tutaj także metaforą życia pełnego pasji, miłości, ale i choroby, smutku oraz utraty. Elektryczność, pojmowana jako fascynująca i tajemnicza siła witalna, objawiła się bowiem artyście w tym, co w życiu najważniejsze: w miłości i  relacjach.

Film może być pretekstem do rozmowy o radzeniu sobie z cierpieniem – cudzym i własnym; o przygotowywaniu się na odchodzenie najbliższych; o sposobach przeżywania żałoby; o zaburzeniach psychicznych i sposobach radzenia sobie z nimi; o terapeutycznej roli sztuki; o historii ilustracji jako osobnej dziedziny artystycznej; wreszcie o zwierzętach i ich roli w naszym życiu i naszej roli w ich życiu. Można też pokusić się o poszukanie powiązań czy porównań między pracami Waina a dzisiejszymi „kocimi memami”. I choć na większość tych aspektów raczej trzeba będzie młodzież naprowadzić, a samej sztuki jest tu mniej niż biografii, warto podjąć próbę, by wspólnie odkryć, że i w życiu, i w sztuce – ELEKTRYCZNOŚĆ  bierze się z bycia z innymi.

Eksperci oceniający film: Kaja Łuczyńska, Weronika Rolnik, Karol Szafraniec

 

SZALONY SWIAT LOUISA WAINA - oficjalny plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

trudne tematy: choroba psychiczna, umieranie, żałoba, depresja

Metryka filmu

Opis filmu

Ekscentryczny rysownik - Louis Wain -  z trudem wiąże koniec z końcem, żyjąc pod jednym dachem z matką i pięcioma siostrami. Sytuację rodzinną ratuje dopiero zatrudnienie guwernantki Emily. Piękna kobieta z miejsca kradnie serce artysty, stając się jego muzą, kochanką i w końcu żoną. Niestety, widmo obyczajowego skandalu zmusza świeżo upieczonych małżonków do opuszczenia stolicy. Z dala od wielkiego miasta spada na nich kolejny cios – choroba Emily. Szukając ukojenia, Louis zanurza się w sztuce, tworząc dla ukochanej serię niezwykłych obrazów, których bohaterami są koty. Kiedy część jego prac zostaje opublikowana w prasie, w Anglii wybucha prawdziwe kocie szaleństwo, a Wain – z dnia na dzień – trafia na usta całego kraju. Czy wobec sławy i popularności, na które nie był gotowy, zdoła poradzić sobie z presją, ciemną stroną geniuszu i tym, co przyniesie mu los?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.