Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Rytmy Casablanki

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

WYRÓŻNIENIE ZEF na Festiwalu Kino w Trampkach 2022

„Rytmy Casablanki” to film o intrygującej, niemal amatorskiej formie, który wydaje się podglądać fragment realnego życia. Bohaterami są młodzi ludzie, pełni pasji i wiary w siebie, poszukujący i ambitni, a przy tym borykający się z ograniczeniami kulturowymi , stereotypami oraz z konserwatywnym otoczeniem, które nie tylko nie rozumie ich muzycznych pasji, ale także uważa je za godny pogardy grzech. Zachęceni przez młodego nauczyciela  który w nich uwierzył, stworzył im przestrzeń do rozwoju, pomógł w kreatywnym wykorzystaniu ich buntu – znajdują własny głos. Uczą się mówić  wprost o bolączkach otaczającego ich świata – biedzie, dyskryminacji kobiet, ekstremizmie religijnym. Są pełni energii i buntu wobec niesprawiedliwej rzeczywistości. Czuje się,  że ta niezwykła młodzież być może przejdzie w przyszłości od słów do czynów i zajmie się realnym naprawianiem swojego otoczenia.
Mimo pewnych niedociągnięć, to film inspirujący, zachęcający do krytycznego spojrzenia na sferę społeczno-polityczną oraz śmiałego wyrażania własnych opinii. Problemy współczesnych, marokańskich nastolatków zostały przedstawione w taki sposób, że w ich historiach mogą odnaleźć się młodzi ludzie z różnych stron świata, a pozytywna energia  filmu i pokazanie, że rozmowa, bycie razem i realizacja pasji mają sens, mogą stanowić zachętę do działania.

W filmie zostaje kilkakrotnie wspomniana Arabska Wiosna, która stanowi ważny element tożsamości głównego bohatera. Z pewnością lepsza znajomość tego -  stosunkowo niedawnego -  wydarzenia historycznego, połączona z krótkim opisem sytuacji społeczno-politycznej w krajach północnej Afryki, ułatwi młodym widzom obiór filmu.

Eksperci oceniający film: Iwona Bartnicka, Kaja Łuczyńska, Karol Szafraniec, Jarosław Basaj, Bolesław Drohomirecki, Lidia Latusek, Elżbieta Piotrowicz

Rytmy Casablanki plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

używki, wulgarne słownictwo, agresja, zachowania dyskryminujące

Metryka filmu

Opis filmu


"Rytmy Casablanki" zostały uznane przez krytyków za najbardziej pozytywny film festiwalu w Cannes 2021. To wzruszająca, pełna empatii opowieść o nadziejach młodości, szukaniu własnej drogi oraz rodzinnych sekretach. Film był marokańskim kandydatem do Oscara oraz pierwszą w historii caneńskiego festiwalu marokańską produkcją, pokazywaną w konkursie głównym.
Anas to były raper, który podejmuje się pracy w domu kultury w robotniczej dzielnicy największego miasta Maroka - Casablanki. Prowadzone przez niego zajęcia z hip-hopu mają ośmielić jego młodych podopiecznych, by odważniej mówili o swoich problemach. Hip-hop powstał po to, by wyrazić niezadowolenie i oddać głos tym, którzy są go pozbawieni - tłumaczy uczniom podczas pierwszej lekcji. I zachęca do tego, by zaczęli pisać o swoich doświadczeniach. Z tekstów stopniowo wyłania się obraz codziennego życia nastolatków, które ograniczane jest przez konserwatywną tradycję, religię czy ortodoksyjny model wychowania. Kierowani przez swojego nauczyciela młodzi bohaterowie zaczynają tworzyć wspierającą się społeczność. Z czasem różnice między nimi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Po raz pierwszy bowiem ktoś oddał im głos, który- gdy raz wybrzmiał-jest niemożliwy do zatrzymania. 

Film Nabila Ayoucha wykorzystuje siłę muzyki, by opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie w Casablance. Konfrontuje tradycję z rzeczywistością cyfrową, która całkowicie zmieniła sposoby komunikacji. Mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania, „Rytmy Casablanki” zarażają optymizmem i pozytywną energią.  

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.