Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Wszyscy za jednego

Potencjał edukacyjny 10 z 10 gwiazdek
10 / 10
Atrakcyjność dla widza 9 z 10 gwiazdek
9 / 10

Rekomendacja ZEF

Wciągająca, przemyślana i dobrze zrealizowana opowieść o skandynawskich dzieciach, którym przyszło ratować żydowskich rówieśników podczas II wojny światowej. Film o ponadczasowym i uniwersalnym przesłaniu, podkreślający siłę wspólnoty, rodziny, wartość współczucia, przyjaźni  i pomocy potrzebującym.

Pokazuje znaczenie odwagi, honoru i lojalności, uczy podejmowania samodzielnych decyzji, wzbogaca wiedzę o trudnych czasach i angażuje emocjonalnie. Poprzez historię dzieci, przybliża problematykę nazizmu i prześladowań Żydów w czasie II wojny światowej.

Ma również ciekawe odniesienia literackie. Dzieci przeżywają sytuacje, przypominające te z baśni braci Grimm a literaccy bohaterowie - trzej muszkieterowie - pobudzają ich wyobraźnię i zachęcają do działania.

„Wszyscy za jednego” łączy opowieść historyczną z familijnym kinem przygodowym, co w przypadku tematu Holocaustu może być ryzykowne, ale tutaj się udało.

Eksperci oceniający film: Iwona Kwincińska, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec

Wszyscy za jednego plakat 2

Ocena natężenia treści spornych: umiarkowanie

strach/zagrożenie/niebezpieczeństwo, przemoc fizyczna/psychiczna (ale bez drastyczności – wszystko w filmie jest złagodzone konwencją kina familijnego).

Metryka filmu

Opis filmu

Historia heroicznej Gerdy i jej brata Ottona, których rodzice należą do norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Pewnego dnia, tuż przed Bożym Narodzeniem 1942 roku, rodzice Gerdy i Ottona zostają aresztowani. Po zniknięciu rodziców rodzeństwo odkrywa dwoje żydowskich dzieci, Sarę i Daniela, ukrytych w tajnej szafie w piwnicy ich domu. Teraz Gerda i Otto muszą dokończyć to, co zaczęli ich rodzice: pomóc Sarze i Danielowi w przekroczeniu granicy do neutralnej Szwecji i zjednoczeniu ich z rodziną. Czy tak ryzykowna misja ma szansę powodzenia w zimowym krajobrazie Norwegii?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.