Wciągająca, przemyślana i dobrze zrealizowana opowieść o skandynawskich dzieciach, którym przyszło ratować żydowskich rówieśników podczas II wojny światowej. Film o ponadczasowym i uniwersalnym przesłaniu, podkreślający siłę wspólnoty, rodziny, wartość współczucia, przyjaźni i pomocy potrzebującym.
Pokazuje znaczenie odwagi, honoru i lojalności, uczy podejmowania samodzielnych decyzji, wzbogaca wiedzę o trudnych czasach i angażuje emocjonalnie. Poprzez historię dzieci, przybliża problematykę nazizmu i prześladowań Żydów w czasie II wojny światowej.
Ma również ciekawe odniesienia literackie. Dzieci przeżywają sytuacje, przypominające te z baśni braci Grimm a literaccy bohaterowie - trzej muszkieterowie - pobudzają ich wyobraźnię i zachęcają do działania.
„Wszyscy za jednego” łączy opowieść historyczną z familijnym kinem przygodowym, co w przypadku tematu Holocaustu może być ryzykowne, ale tutaj się udało.
Eksperci oceniający film: Iwona Kwincińska, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec
strach/zagrożenie/niebezpieczeństwo, przemoc fizyczna/psychiczna (ale bez drastyczności – wszystko w filmie jest złagodzone konwencją kina familijnego).
Historia heroicznej Gerdy i jej brata Ottona, których rodzice należą do norweskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Pewnego dnia, tuż przed Bożym Narodzeniem 1942 roku, rodzice Gerdy i Ottona zostają aresztowani. Po zniknięciu rodziców rodzeństwo odkrywa dwoje żydowskich dzieci, Sarę i Daniela, ukrytych w tajnej szafie w piwnicy ich domu. Teraz Gerda i Otto muszą dokończyć to, co zaczęli ich rodzice: pomóc Sarze i Danielowi w przekroczeniu granicy do neutralnej Szwecji i zjednoczeniu ich z rodziną. Czy tak ryzykowna misja ma szansę powodzenia w zimowym krajobrazie Norwegii?