Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Ucieczka

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Filmy, skierowane do dzieci lub młodzieży, rzadko podejmują temat, związany z depresją rodzica. „Ucieczka”, mimo, iż posiada prostą fabułę i uproszczonych, stereotypowych bohaterów, daje okazję do rozmowy z młodymi ludźmi na temat tego czym jest depresja, jak się objawia oraz jak ważne jest szukanie fachowej pomoc. Podkreśla wagę zrozumienia sytuacji, jeśli chodzi o najbliższe grono osoby, dotkniętej chorobą.

Film może być pretekstem  do dyskusji na temat obrazu mniejszości (w tym przypadku Romów) w kulturze i mediach, a także do przeprowadzenia rozmowy na temat różnic kulturowych, zawierania i budowania przyjaźni pomimo odmienności. Sygnalizuje również konsekwencje ucieczki z domu oraz niebezpieczeństwa, wynikające z  przebywania bez opieki na ulicach miasta.

„Ucieczka”  ukazuje bezradność dziecka wobec choroby rodzica, odizolowanie emocjonalne i sposób na ucieczkę od problemu. Bohaterka doświadcza sytuacji, kiedy nie ma pieniędzy, dachu nad głową i nie ma co jeść. Ufa obcym osobom i nie jest świadoma niebezpieczeństwa, w jakim wielokrotnie znajduje się podczas podróży. Film ukazuje pozytywne rozwiązania trudnej sytuacji i zmiany postępowania pod wpływem traumatycznych doświadczeń. Stwarza przestrzeń do rozmów na wiele tematów : choroba, przyjaźń, marzenia, smutek.

Główna bohaterka zaprzyjaźnia się z dziewczynką, która pochodzi z grupy mniejszościowej, co do której istnieje wiele uprzedzeń kulturowych i  otrzymuje od niej wsparcie i opiekę. Jest to sposobność by porozmawiać o stereotypach i nierównościach społecznych. W tym kontekście wartość edukacyjna tego filmu jest niezwykle wysoka. 

Film bardzo wolno się rozkręca. Dzieci mogą mieć problemy ze zrozumieniem pierwszych 20 minut filmu, gdzie opowieść jest zmontowana naprzemiennie z retrospekcją. Ten zabieg stylistyczny nie jest spotykany zbyt często w filmach dla dzieci. Niemniej, jest to świetna okazja do przedstawienia i zrozumienia montażu równoległego, o ile dzieci będą uprzedzone.

Eksperci oceniający film: Iwona Bartnicka, Anna Stadnik-Wójtowicz, Emilia Żuber

Ucieczka plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Pojawiają się sceny, ukazujące agresywne zachowania wobec Romów. Romska dziewczynka wykorzystywana jest przez swoją matkę do żebrania o pieniądze. Matka głównej bohaterki cierpi na depresję. W jednej ze scen mężczyzna w aucie próbuje namówić bohaterkę na podwiezienie – w dialogach obserwującej to grupki młodzieży pojawia się odniesienie do pedofilii.

Warto przed projekcją poruszyć temat depresji i opisać zachowanie osoby chorej na depresję.

Metryka filmu

Opis filmu

Film, oparty na faktach. 11-letnia Silvia to pewna siebie, uparta dziewczyna z małego miasteczka na północy Włoch. Życie całej rodziny Silvii kręci się wokół depresji matki. Dziewczyna ma dość. Coś w niej pęka, gdy z powodu choroby matki po raz kolejny odwołano rodzinną wycieczkę do Rzymu. Silvia postanawia spełnić swoje marzenie sama i wsiada do pociągu jadącego do stolicy kraju. W pociągu poznaje dziewczynę w jej wieku, mieszkającą w obozie cygańskim. Postanawia pójść za nią.

Film był kręcony w prawdziwym romskim obozie, a aktorzy, którzy w nim występują to głównie amatorzy.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.