Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Moja noc

Potencjał edukacyjny 10 z 10 gwiazdek
10 / 10
Atrakcyjność dla widza 10 z 10 gwiazdek
10 / 10

Rekomendacja ZEF

WYRÓŻNIENIE ZEF na Festiwalu Kino w Trampkach 2022

"Za wyjątkowo klimatyczne ukazanie problemów osamotnienia i zagubienia; realistyczne zarysowanie relacji pomiędzy bohaterami, prostą i filozoficzną fabułę oraz unikatową muzykę. Film realnie pokazał świat oczami nastolatki. Połączył nieskomplikowany tok fabuły z jej bardzo skomplikowanym życiem wewnętrznym, wplatając go w nastrojowo przedstawione nocne życie miasta."

-----

W filmie "Moja noc" jedna z postaci wypowiada słowa: "Musimy zaakceptować naszą kruchość". Taki jest świat bohaterów tego wyjątkowego obrazu, w którym pokazane są samotność i poczucie zagrożenia, będące wypadkowymi współczesnego świata, który nie pozostawia złudzeń.

Marion I Alex idą nocą ulicami miasta. Można przypuszczać, że jest nim Paryż, choć brak znaku rozpoznawczego sprawia, że może to być każde z innych miast na świecie. Każde miasto i każdy z nas. Dziewczyna poszukuje siebie w coraz to nowych zdarzeniach, które mogą być kalką poprzednich. W jej historii to, co najważniejsze, zamyka się w opowieści o jednej nocy, podczas której spotyka drugiego człowieka. Zaczynają iść razem i z każdą kolejną chwilą odnajdują spokój. I siebie.

Film można wykorzystać do rozmowy o pokonywaniu traumy, objawach depresji, znaczeniu poszukiwania sensu w życiu; o tym, co może powodować ból, ale też i o tym, co daje nadzieję.

Świat bohaterów jest ciekawie filmowany, młodzi aktorzy świetnie sobie radzą z pokazaniem skomplikowanego świata emocji swoich postaci, a opowiadana historia jest uniwersalna pod wieloma względami.

Eksperci oceniający film: Jarosław Basaj, Bolesław Drohomirecki, Lidia Latusek, Elżbieta Piotrowicz

Moja noc

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Sceny pokazujące skutki spożycia używek przez młodych ludzi, poczucie zagrożenia i atak paniki głównej bohaterki.

Metryka filmu

Opis filmu

Marion nie może poradzić sobie ze stratą siostry. Choć minęło pięć lat, każdy dzień i każda noc są dla niej trudne. Nie rozumie zachowania mamy, która w dniu urodzin zmarłej zachowuje się tak, jakby ta nadal żyła. Dziewczyna w niczym nie widzi sensu - staje się obserwatorką, jest wśród ludzi, by utrzymać pozory normalności. Przed sobą ma kolejną noc do przetrwania - by uciec od przygniatającej rzeczywistości, spędza ją poza domem. Doświadcza nocnego życia, jednak nawet to nie przynosi ulgi. Wszystko zmienia się, kiedy przypadkowo spotkany nieznajomy ratuje jej życie.

Zwiastun filmu

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.