WYRÓŻNIENIE ZEF na Festiwalu Kino w Trampkach 2022
"Za wyjątkowo klimatyczne ukazanie problemów osamotnienia i zagubienia; realistyczne zarysowanie relacji pomiędzy bohaterami, prostą i filozoficzną fabułę oraz unikatową muzykę. Film realnie pokazał świat oczami nastolatki. Połączył nieskomplikowany tok fabuły z jej bardzo skomplikowanym życiem wewnętrznym, wplatając go w nastrojowo przedstawione nocne życie miasta."
-----
W filmie "Moja noc" jedna z postaci wypowiada słowa: "Musimy zaakceptować naszą kruchość". Taki jest świat bohaterów tego wyjątkowego obrazu, w którym pokazane są samotność i poczucie zagrożenia, będące wypadkowymi współczesnego świata, który nie pozostawia złudzeń.
Marion I Alex idą nocą ulicami miasta. Można przypuszczać, że jest nim Paryż, choć brak znaku rozpoznawczego sprawia, że może to być każde z innych miast na świecie. Każde miasto i każdy z nas. Dziewczyna poszukuje siebie w coraz to nowych zdarzeniach, które mogą być kalką poprzednich. W jej historii to, co najważniejsze, zamyka się w opowieści o jednej nocy, podczas której spotyka drugiego człowieka. Zaczynają iść razem i z każdą kolejną chwilą odnajdują spokój. I siebie.
Film można wykorzystać do rozmowy o pokonywaniu traumy, objawach depresji, znaczeniu poszukiwania sensu w życiu; o tym, co może powodować ból, ale też i o tym, co daje nadzieję.
Świat bohaterów jest ciekawie filmowany, młodzi aktorzy świetnie sobie radzą z pokazaniem skomplikowanego świata emocji swoich postaci, a opowiadana historia jest uniwersalna pod wieloma względami.
Eksperci oceniający film: Jarosław Basaj, Bolesław Drohomirecki, Lidia Latusek, Elżbieta Piotrowicz
Sceny pokazujące skutki spożycia używek przez młodych ludzi, poczucie zagrożenia i atak paniki głównej bohaterki.
|