Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Silent Twins

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 9 z 10 gwiazdek
9 / 10

Rekomendacja ZEF

Silent Twins to niezwykle aktualna opowieść, pełna paradoksów i stroniąca od oceniania czy moralizatorstwa. Jest to wstrząsająca historia sióstr Gibbons, które z własnej woli odcinają się od świata, odmawiają kontaktu werbalnego, izolują się i funkcjonują w dziwnej symbiozie. Bohaterki, z jednej strony są bardzo wrażliwe i utalentowane, z drugiej - dopuszczają się nagannych i niebezpiecznych czynów. Natomiast rodzice i nauczyciele mają często szczere chęci pomocy, ale ostatecznie narzędzia, jakimi dysponują, okazują się bezużyteczne.

Jest to historia o tym, że drugi człowiek jest dla nas lustrem; o tym, że często nasze relacje z innymi są obrazem relacji z sobą samym i o tym, że te relacje mogą być jednocześnie destrukcyjne i życiodajne.

Film Smoczyńskiej demaskuje opresyjność wszelkich systemów: społecznych, opieki zdrowotnej, edukacji, ekonomicznych. Nie tylko powyższe elementy nadają uniwersalności opowieści o siostrach Gibbons, ale także sposób przedstawienia funkcjonowania jednostek nadwrażliwych, uzdolnionych, kreatywnych, inaczej patrzących na świat. 

Film pokazuje rzeczywistość, w której nie ma miejsca dla ludzi odmiennych i wyróżniających się, co może być szczególnie docenione przez nastoletnią widownię. Tematami do dyskusji mogą być relacje rówieśnicze  i rodzinne oraz kwestie związane z rasizmem, innością, izolacją i odrzuceniem, a także chęcią bycia sławnym, docenianym oraz  podziwianym.

Silent Twins to niewątpliwie znakomite kino autorskie. Świat wyobraźni utalentowanych literacko dziewczyn, jest wizualnie przefiltrowany przez wrażliwość reżyserki. Można tu podyskutować o kinie wizjonerskim. Można rozmawiać na temat siły i roli scenografii w dziele filmowym.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Weronika Rolnik, Jarosław Skulski

Silent Twins plakat

Ocena natężenia treści spornych: mało

W filmie są sceny przemocy fizycznej i psychicznej. Bohaterki używają substancji odurzających, uprawiają seks z tym samym chłopakiem, okradają i podpalają mieszkania. Pokazane są również próby samobójcze oraz próby zabójstwa.

Metryka filmu

Opis filmu

Wizjonerski, wypełniony muzyką Silent Twins, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet. Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.