Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Kosmiczny chłopiec

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Kosmiczny chłopiec to wzruszająca opowieść o pasji, przezwyciężaniu trudności i spełnianiu marzeń.

Bohaterem jest 11- letni chłopiec, który pasjonuje się lotami w kosmos. Chcąc wziąć udział w szkolnym konkursie naukowym, postanawia zbudować balon, napełniany helem i skoczyć z niego ze spadochronem, powtarzając wyczyn Josepha Kittingera z 1960 roku (fakt). Pomaga mu w tym nowa koleżanka, która cierpi na nieuleczalną chorobę, jest pod stałą opieką lekarzy i walczy  z nadopiekuńczością rodziny. 

Ambitny projekt wymaga od bohaterów ogromnego zaangażowania i dużej wiedzy. Oglądamy ich zmagania z budową balonu, trudności w pozyskaniu odpowiedniej ilości helu, potyczki z nieuczciwymi rywalami, wreszcie walkę z  chorobą. Muszą też skonfrontować się z postawami rodziców: chłopiec próbuje udowodnić ojcu, że spełnienie marzeń jest możliwe i że nigdy nie należy się poddawać, dziewczynka pragnie przekonać matkę, że mimo choroby może normalnie żyć. Oboje udowadniają, że dzięki pasji i  determinacji w dążeniu do celu można „sięgnąć gwiazd”.

 W filmie poruszona jest też  kwestia współzawodnictwa, które źle rozumiane może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Konsekwencją nieuczciwości, kierowania się zemstą czy chęcią dowiedzenia swojej wyższości może być nawet zagrożenie życia.

Warto zwrócić uwagę na wątki mówiące o silnym przywiązaniu, o przyjaźni czy o miłości, które połączyły bohaterów i stały się w pewnym sensie wzorem do naśladowania przez kolejne pokolenia.

Kosmiczny chłopiec angażuje widza od początku do końca. Uczy, bawi i wzrusza. Może zainspirować do rozmowy o potrzebie posiadania pasji, o znaczeniu nauki w życiu człowieka, o determinacji w dążeniu do celu, ale też o granicach rywalizacji, o przyjaźni, o stosunkach w rodzinie i o tym czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci. Może być również znakomitą lekcją empatii. 

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Monika Głowacka, Iwona Kwincińska, Joanna Zabłocka-Skorek, Jarosław Basaj


chłopiec

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Główny bohater próbuje realizować pomysły, które narażają go na niebezpieczeństwo. Pokazane są sceny nieuczciwego współzawodnictwa dzieci, a także działania przemocowe. W jednej ze scen występuje lekka aluzja seksualna (w scenie prezentującej ochroniarza ogrodu botanicznego).

Metryka filmu

Opis filmu

Jedenastoletni Jim jest utalentowanym chłopcem, który pasjonuje się kosmosem i nauką. Po przeprowadzce z tatą do nowego miasta, chłopak musi wziąć udział w konkursie młodych naukowców ze swoją nową koleżanką z klasy, wrażliwą i wycofaną Emmą. Mimo jej początkowej niechęci, Jim przekonuje ją, by potajemnie zbudowali prawdziwy balon powietrzny. Inspiracją dla tego projektu jest ojciec chłopaka, astrofizyk Graham, który wkrótce ma wyruszyć na misję kosmiczną. Od śmierci matki ten projekt był dla niego bardzo ważny. Kiedy chłopiec odkrywa, że ojciec poddał się, nie mówiąc mu o tym, jego świat rozpada się na kawałki. Rywalizacja przeradza się w obsesję, a Jim chce udowodnić, że w przeciwieństwie do swojego ojca - nigdy się nie podda.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.