Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Aida

Potencjał edukacyjny 10 z 10 gwiazdek
10 / 10
Atrakcyjność dla widza 9 z 10 gwiazdek
9 / 10

Rekomendacja ZEF

Znakomity artystycznie, wstrząsający, ale bez epatowania, obraz podstawowych dylematów moralnych związanych z potrzebą ratowania najbliższych w sytuacji ekstremalnej. Tłem jest wojna bałkańska, a więc film dotyka tematów uniwersalnych jednocześnie obrazując konkretne wydarzenia z najnowszej historii Europy.

Film bardzo poruszający, wzbudzający silne emocje ukazujący dramat jednostki w sytuacji ekstremalnej, wojennej, wbijający w fotel.

Eksperci oceniający film: Karol Szafraniec, Katarzyna Jaruszewicz-Kot

Aida

Ocena natężenia treści spornych: umiarkowanie

strach/zagrożenie/niebezpieczeństwo, przemoc fizyczna/psychiczna: film o wojnie i ludobójstwie w Srebrenicy. Większość realnej przemocy jest poza kadrem, ale groźba jej użycia i efekty jej zastosowania są cały czas odczuwane przez widzów i bohaterów, co powoduje bardzo silne napięcie emocjonalne.

Metryka filmu

Opis filmu

Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

W Aidzie wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej i coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.