Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Przeżyć

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Znakomity, głęboko humanistyczny dokument, oparty na wywiadach z imigrantem z Afganistanu, który osiadł w Danii i robi karierę naukową. Film śledzi całą jego drogę, od wybuchu wojny domowej w Afganistanie, przez emigrację bohatera m.in. do Rosji i Danii, do próby stworzenia domu. Poznajemy skutki wielkich procesów historycznych i politycznych na jednostkowym przykładzie. Uczymy się o dramacie ucieczki przed wojną, o uchodźstwie, o przyjmowaniu fałszywych tożsamości i strachu przed zdemaskowaniem, o rozłące z rodziną. Zarazem lepiej rozumiemy rozterki człowieka, chcącego zaistnieć w nowej dla siebie kulturze, a muszącego ukrywać część prawdy o swoim pochodzeniu. Jest to też film o szukaniu tożsamości – w tym seksualnej, nawet, jeśli jest to wbrew kulturze, w której nas wychowano.

Ten specyficzny dokument można odnieść do losu wielu uchodźców, zmuszonych do poszukiwania bezpiecznego miejsca dla siebie i swoich bliskich. Pokazuje traumatyczne przeżycia i ich długofalowe skutki, wykorzystując ciekawe formalnie rozwiązanie, łączące formę dokumentalną z kreacją artystyczną. Dwa sposoby animacji (w zależności od rodzaju przedstawianych zdarzeń) mieszają się z fragmentami autentycznych materiałów archiwalnych, co dodatkowo wzmacnia siłę przekazu.

Film może posłużyć zarówno do przybliżenia historii najnowszej Afganistanu, rozmów o reżimie, wojnie i kryzysie humanitarnym, jak i – bardziej osobiście – o orientacji seksualnej, poczuciu obcości, odrzucenia, strachu i trudności w zaadaptowaniu się w obcej kulturze.  Projekcja może być punktem wyjścia do rozmów zarówno o losach jednostek jak i całych społeczności, a także o problemach współczesnego świata.

Eksperci oceniający film: Iwona Kwincińska, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec


Przeżyć film

Ocena natężenia treści spornych: mało

W filmie pojawiają się autentyczne materiały z wojny – widać m.in. zabitego człowieka, leżącego w kałuży krwi. Historia jest emocjonalna i dotyczy traumatycznych wydarzeń. Dla niektórych odbiorców problematyczny może być wątek homoseksualizmu głównego bohatera.

Metryka filmu

Opis filmu

Animowany film dokumentalny, porównywany do legendarnego „Walca z Baszirem”. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.

Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji  bohatera z reżyserem.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.