Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Przesilenie zimowe

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Przesilenie zimowe to znakomity film – nie tylko świąteczny. Wiele tu ciepła, optymizmu i szlachetnych gestów, które przywracają wiarę w ludzi. Jednocześnie nie jest to film przesłodzony; jest pełen zarówno humoru jak i gorzkich momentów. Bohaterom wiele rzeczy się nie udaje, ponoszą porażki i zmagają się ze smutkiem. Widzimy budowanie relacji od zera, kompromisy i próby życzliwości, a wszystko okraszone bożonarodzeniowym klimatem.

Starannie odtworzone (kostiumy, rekwizyty, scenografia) realia lat 70. XX wieku w amerykańskim kontekście mogą nie być bliskie współczesnym polskim nastolatkom, ale film porusza tematy bardzo uniwersalne i ponadczasowe. Precyzyjnie prowadzona narracja, zabawne i elokwentne dialogi (dobry materiał na lekcje języka angielskiego!), slapstickowe gagi i humor sytuacyjny sprawiają, że bohaterowie są bardzo ludzcy, mają zalety i wady, a ich – poważne bądź co bądź – problemy nie przytłaczają widza.

Nastoletni widzowie z łatwością zidentyfikują się z Angusem – młodym, niepokornym uczniem, który niesubordynacją wyraża złość na swoją rodzinę, która nie jest tym, czym była kiedyś. Chłopak odnajdzie nić porozumienia z dotychczas pogardzanym nauczycielem Paulem. Ten szczególny bohater, wspaniale zagrany przez Paula Giamattiego, przypadnie do gustu starszym widzom. To postać skrywająca wiele tajemnic i sprzeczności, która pod kąśliwymi uwagami i sarkastycznym humorem skrywa głęboką samotność i wyrzuty sumienia. Do Angusa i Paula dołącza Mary – kucharka, która zmaga się z wielkim smutkiem po nagłej śmierci syna. To bohaterka, która skłania widza do refleksji na temat przemijania, a także nierówności klasowych i rasowych.

To eklektyczne trio tworzy tymczasową rodzinę outsiderów, zjednoczoną samotnością, poczuciem opuszczenia i szczególną, świąteczną atmosferą. Ich relacja, z początku trudna, bo każdy niesie swój bagaż, zamienia się powoli w zupełnie inną znajomość. Każde z nich uczy się, jak na nowo zaufać i polubić ludzi i siebie. Przesilenie zimowe przekonuje, by patrzeć na innych z uwagą, sięgać ponad pozory i stereotypy, szukać powodu kontrowersyjnych zachowań, starać się zrozumieć drugiego człowieka i jego sytuację. 

Kostium świątecznego dramatu coming of age sprzyja zanurzeniu się w filmowy świat. Wiele treści zostaje przekazanych bardzo subtelnie w montażowych elipsach, w niedopowiedzeniach, detalach. Film nie tylko czerpie z kultury wizualnej i muzycznej lat 70. XX wieku, ale praca operatorska i montaż również stosują wzory Nowego Hollywood, co może stanowić odświeżającą odmianę wobec dominujących wzorców narracji kina współczesnego, czy to mainstreamowego, czy niszowego. Uwagę zwraca początek, jakby kręcony starą kamerą, z miłym dla ucha gramofonowym skrzeczeniem. Mamy wrażenie, że jesteśmy podglądaczami szkolnych korytarzy, a przede wszystkim trójki bohaterów.

Najważniejsze kwestie, które warto omówić z uczennicami i uczniami, to: przywileje wynikające z pozycji ekonomicznej i społecznej, wpływ miejsca urodzenia na szanse na przyszłość, zagadnienie autorytetu nauczyciela jako mentora w procesie dorastania, relacje rodzinne w obliczu straty, choroby bądź rozpadu związku, aspekty przyjaźni, dojrzewanie i stawanie w prawdzie – przed innymi i samym sobą, przeżywanie samotności, powody i skutki poczucia odrzucenia (przez rodzinę, przez grupę rówieśniczą, przez znajomych), potrzeba przynależności.

Dla młodego widza plusem z pewnością będzie to, że film jest nielukrowany i realistyczny. Chociaż w pewnych momentach może się dłużyć, bo opowieść jest niespieszna, to na koniec pozostawia piękne refleksje i wzruszenie. 

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Justyna Budzik, Kaja Łuczyńska, Paula Zalewska

plak1at_internet

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Problem alkoholowy dwójki bohaterów, palenie papierosów w ogromnej ilości, pojawia się również marihuana. W śladowych ilościach poruszony jest temat pornografii, żarty z podtekstem erotycznym.


Metryka filmu

Opis filmu


Zbliżają się święta Bożego Narodzenia w 1970 roku. Paul - nielubiany nauczyciel (postrzegany przez uczniów, innych uczących oraz dyrektora jako osoba pompatyczna i irytująca) nie mając rodziny, nigdzie nie wyjeżdża. Zostaje w szkole, aby pilnować uczniów, którzy nie jadą do domu. Po kilku dniach zostaje tylko jeden uczeń - sprawiający kłopoty 15-latek o imieniu Angus, któremu grozi wydalenie za fatalne zachowanie. Do Paula i Angusa dołącza kucharka Mary, której syn niedawno zginął w Wietnamie. Tych troje bardzo różnych rozbitków tworzy nieprawdopodobną świąteczną rodzinę, która przeżywa wiele perypetii podczas dwóch bardzo śnieżnych tygodni w Nowej Anglii. Prawdziwą podróżą okaże się to, jak pomagają sobie nawzajem zrozumieć, że nie są przywiązani do swojej przeszłości - mogą wybrać własną przyszłość.


Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.