Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Prawdziwe życie aniołów

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Prawdziwe życie aniołów nawiązuje do poprzednich produkcji z anielskiej” serii Artura W. Barona: Anioł w Krakowie i Zakochany anioł. Robi to w sposób poruszający i wyjątkowy, łącząc fikcję z warstwą niemal dokumentalną. Oto Krzysztof Globisz, aktor po udarze, który dzięki determinacji swojej małżonki wraca do sprawności życiowej i zawodowej, odgrywa przed kamerą własny dramat i własną chorobę. Kinga Preis wciela się w najbliższą mu osobę.

Baron oddaje nam poetycką, ale zwartą i nieźle napisaną opowieść o kolejnych etapach choroby i dramatycznego radzenia sobie z jej konsekwencjami. Widzimy, jak zaraz po wystąpieniu udaru, lekarze nie dają bohaterowi szans na dojście do sprawności umysłowej. Obserwujemy pełną determinacji i szaleńczej miłości walkę żony o zdrowie męża, co powoli zaczyna przynosić rezultaty. Jednocześnie obserwujemy alegorycznie ukazany wewnętrzny wysiłek aktora, który musi znaleźć siłę do dalszego życia.

Film, mimo tematyki i pewnego ładunku poetyckości, nie jest przesadnie ciężki, a często pojawiający się humor pozwala rozładować trudne emocje. Nie zmienia to faktu, iż Prawdziwe życie aniołów to bardzo poważny przyczynek do rozmowy na temat kwestii najważniejszych: miłości, śmierci, rozpaczy i nadziei, opieki nad chorymi, najbliższymi osobami. Pokazuje zmagania ze skutkami udaru, podkreślając rolę rodziny oraz przyjaciół w powolnym powrocie do życia. Może być punktem wyjścia do rozmów o relacjach międzyludzkich, konieczności wspierania się nawzajem w trudnych sytuacjach, o determinacji, o sile i słabości człowieka oraz czerpaniu radości z życia.

Pojawiają się też takie wątki jak: bycie niedoskonałym mężem i ojcem, trudne relacje z rodzicami, skłócona rodzina i próba wzajemnego wybaczenia sobie win. Uniwersalna tematyka jest dodatkowo pogłębiona przez fakt, iż na ekranie widzimy osobę, która to wszystko przechodziła i wciąż przechodzi naprawdę.

Prawdziwe życie aniołów to piękny, mądry film, który ukazuje jaką wartością jest życie. Nie jest to historia o cierpieniu, choć dużo go na ekranie, to film o sile miłości do świata, do życia i do ludzi.

Film lepiej sprawdzi się na zajęciach ze starszą młodzieżą, która, wchodząc w dorosłość, powinna przygotowywać się na wyżej opisywane kwestie. Dobrze byłoby mieć czas na pełną empatii rozmowę po seansie, a osoby uczące, zwłaszcza przedmiotów humanistycznych, mogą podchwycić pojawiające się w filmie elementy literackie, teatralne, filozoficzne, religijne, łącząc w ten sposób zajęcia filologiczne z opowieścią o prawdziwym życiu…ludzi.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec.


Prawdziwe_Zycie_Aniolow_plakat_

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Bohater w przeszłości zaniedbywał rodzinę, miał tez problem z alkoholem. Sporadycznie występuje wulgarne słownictwo.

UWAGA! Decydując się na wykorzystanie tego filmu na zajęciach szkolnych należy dobrze dobrać grupę docelową, kierując się nie tylko granicą wiekową, ale i dojrzałością odbiorcy. Przed wizytą w kinie opiekun powinien zapoznać się z tematyką i wątkami obecnymi w filmie. Projekcji powinna towarzyszyć rozmowa.

Metryka filmu

Opis filmu

Film fabularny, inspirowany życiem Krzysztofa Globisza, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, który w 2014 roku przeszedł rozległy udar. Dziś wraca do zdrowia, przed kamerę i do teatru. Jego osobisty udział w filmie jest wydarzeniem niezwykłym i wyjątkowym - prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor po udarze, cierpiący na afazję i paraliż, wciela się w główną rolę.

Znany i ceniony aktor Adam (Krzysztof Globisz), przechodzi nagły i rozległy udar. Traci zdrowie i niezbędne do wykonywania swojego zawodu narzędzie - mowę. Pomimo niedającej nadziei diagnozy Agnieszka - żona Adama - z uporem i determinacją walczy o jego powrót do zdrowia i na scenę. Czy rodzina i przyjaciele zmotywują Adama by podjął wyzwanie i wydostał się z krainy między jawą a snem, do której trafił w czasie choroby? Czy Adam wyjdzie z afazji i wróci do swojego życia przed udarem, kiedy był cenionym aktorem i uwielbianym przez studentów pedagogiem? Co tak naprawdę okaże się najważniejsze?


Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.