Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Kajtek Czarodziej

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 5 z 10 gwiazdek
5 / 10

Rekomendacja ZEF

Kajtek Czarodziej przedstawia świat sprzed wielu lat, ale pokazane w nim tematy, zachowania, relacje są ponadczasowe. Historia chłopca, który odkrył w sobie niezwykłe moce i myśli, że dzięki temu pokona trudności oraz rozwiąże wszystkie problemy (nie tylko własne i swojej rodziny), jest ciekawa i wielowątkowa.

Film z pewnością znajdzie swoich zwolenników. Młodzi aktorzy starają się stanąć na wysokości zadania, a ci, którzy lubią występujących w nim przedstawicieli starszego pokolenia, nie będą zawiedzeni. Także oglądający z uczniami nauczyciele odkryją tu sporo pretekstów do dyskusji po seansie. Rozmawiać można i o odkryciach naukowych, i o wielokulturowości, i o przyjaźni, i o miłości, i o zdradzie czy śmierci…

Ciekawe mogą być też wymiany myśli o relacjach międzypokoleniowych, rówieśniczych i rodzinnych; o naszych reakcjach na odejście bliskich; o postawach przyjmowanych w różnych sytuacjach; o istocie dobra i zła; o odpowiedzialności; o szkole kiedyś i obecnie; o tęsknocie, pasji, pragnieniach…

Jednak z racji wielowątkowości oraz zasugerowania bardzo różnych obszarów tematycznych najmłodsi widzowie mogą się nieco pogubić, a zauważenie i zrozumienie niektórych kontekstów (np. wielokulturowość- tradycje żydowskie, realia życia w przedwojennej Polsce) będzie możliwe dopiero po ich omówieniu po seansie.

Jednych odbiorców zachwyci połączenie realizmu z fantastyką, pomieszanie komizmu ze smutkiem i grozą; dla innych może być to niespójne, zbyt kontrastowe, zaburzające odbiór filmu jako całości. Podobnie może być z oceną tempa narracji- nierównego, czasem bardzo powolnego, niemal kontemplacyjnego; a czasem bardzo szybkiego. Po prostu - film warto zobaczyć, żeby wyrobić sobie własne zdanie.

Warto zwrócić uwagę na walory wizualne filmu - scenografię, kostiumy, światło i zdjęcia, dzięki którym twórcy stworzyli pełny, spójny, wiarygodny obraz świata sprzed niemal stu lat, a jednocześnie wykreowali różne nastroje - co może być punktem wyjścia do ćwiczeń plastycznych.

Scenariusz jest inspirowany przedwojenną książką dla dzieci pt. Kajtuś czarodziej autorstwa Janusza Korczaka i to daje możliwość wykorzystania seansu do zajęć łączących czytanie i omawianie fragmentów utworu z mówieniem o różnych aspektach filmu; do rozmowy o ekranizacjach - sposobach wykorzystania materiałów literackich przez twórców filmowych. A przy okazji - do nawiązania do postaci Harry’ego Pottera - bohatera bardziej znanego współczesnym młodym odbiorcom - i do porównania go z wymyślonym przez Korczaka chłopcem-czarodziejem.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Jarosław Basaj, Elżbieta Piotrowicz

 

 

kajtek

Metryka filmu

Opis filmu

Chyba każde dziecko pragnie posiadać czarodziejskie moce. A co, kiedy to marzenie się spełni? Kajtek, nastoletni chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowuje się z tatą i babcią. Klasowy psotnik pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta. Czarodziejskie moce przejmują bowiem kontrolę nad życiem Kajtka, który od teraz rozprawia się zarówno z nielubianymi nauczycielami, jak i całą szkolną społecznością, zdobywając sympatię i sławę wśród rówieśników. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy o obdarzonego magicznymi zdolnościami chłopca zaczynają rywalizować siły dobra i zła. W którą stronę pójdzie młody czarodziej?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.