Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Między dwoma światami

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Film z udziałem naturszczyków, który sposobem obrazowania przypomina dokument. W niezwykle realistyczny  sposób przedstawia  problemy rzadko obecne w światowym kinie: nierówności społeczne, życie bez perspektyw, pracę za płacę minimalną, codzienną walkę o utrzymanie się na powierzchni i zachowanie godności. Porusza, ważne współcześnie, kwestie  kształtowania się w Europie nowej kategorii społecznej, uczy szacunku do ludzi, przekonuje, że nie status społeczny ani wysokość pensji przesądzają o wartości człowieka. Pokazuje też jak szczelne są klasy społeczne i jak trudno je przekroczyć.

Ważnym tematem jest także postawa głównej bohaterki w kontekście etyki. Eksperyment wejścia  pisarki w nieznane sobie środowisko, z dobrymi intencjami, komplikują nawiązujące się relacje osobiste, które zmieniają perspektywę etyki w kontekście zawodowym, na perspektywę osobistą.  Przybliżając jej losy, twórcy zadają pytanie o to, czy etyczne jest wykorzystywanie cudzej biografii do własnych celów i czy cele zawodowe są ważniejsze niż życie osobiste.

Idealny film do rozmowy o planach życiowych młodych ludzi i o tym co naprawdę w życiu ważne.

Eksperci oceniający film: Karolina Giedrys-Majkut, Katarzyna Michalska,  Elżbieta Piotrowicz

plakat_miedzy-dwoma-swiatami

Metryka filmu

Opis filmu

"Między dwoma światami" Emmanuela Carrère’a oparty jest na bestsellerowym reportażu Florence Aubenas. W roli głównej gwiazda światowego kina Juliette Binoche, która według krytyków zagrała jedną ze swoich najlepszych ról.

Ceniona pisarka Marianne Winkler  swą najnowszą książkę planuje poświęcić sytuacji społecznej na północy Francji, będącej następstwem globalnego kryzysu ekonomicznego. Chcąc poznać problem od podszewki, kobieta udaje się do portowego Caen, gdzie incognito zatrudnia się jako sprzątaczka. Im bardziej zagłębia się w świat ciężkiej, słabo płatnej pracy, tym więcej dowiaduje się o życiu ludzi, którzy imając się różnych tymczasowych zajęć, desperacko próbują związać koniec z końcem. Niepewność zatrudnienia, brak ubezpieczenia i lęk przed tym, co przyniesie jutro, to tylko niektóre z problemów, jakim musi stawić czoła spora grupa francuskich obywateli, o których system najwyraźniej zapomniał. Marianne będzie musiała się także zmierzyć z pytaniem o etykę własnej pracy, zwłaszcza że jedna z kobiet, z którą nawiązuje bliższe relacje, zaczyna coś podejrzewać.

Film staje się wciągającym studium społecznych nierówności i przejmującą opowieścią o ludziach zepchniętych na margines. Historią, robiącą tym większe wrażenie, że w większość ról, obok Binoche, wcielili się naturszczycy.   

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.