Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Uwolnić Poly

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Film przygodowy, w którym piękno przyrody, klimat wakacji i duch dzieciństwa stają się kanwą opowieści o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem, a także o samotności i radzeniu sobie z traumatyczną sytuacją.

Główna bohaterka, rezolutna Cecile, próbuje się odnaleźć w zupełnie nowym, obcym i trudnym środowisku. Jej rodzice właśnie się rozstali, więc dziewczynka wraz z mamą, przeprowadza się z Paryża do małego francuskiego miasteczka. Wędrując jego uliczkami, trafia do cyrku, gdzie ogląda występ kucyka Poly. Kiedy widzi, jak okrutnie traktowany jest za kulisami, bez zastanowienia postanawia mu pomóc.

Film porusza wiele ważnych kwestii: rozwód rodziców, tęsknotę córki za ojcem, próbę adaptacji do nowych warunków, funkcjonowanie w grupie. Twórcy pokazują jak wiele można osiągnąć dzięki przeciwstawieniu się złu, solidarności i współdziałaniu.

Uwolnić Poly  skłania do rozmowy na temat praw zwierząt, nie tylko tych używanych w cyrku. Może być impulsem do rozważań o dzieciństwie teraz i dzieciństwie z czasów, gdy to dziadkowie byli dziećmi. Ważnym obszarem pracy wychowawczej może stać się praca wokół problemu kradzieży konia oraz ucieczki z domu. To także film o odpowiedzialności za losy wszystkich mieszkańców naszej planety, pretekst do rozmowy o przyjaźni, relacjach rówieśniczych i współpracy.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Weronika Rolnik, Emilia Żuber, Marcin Drzazga

Uwolnic-Poly_plakat1

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Sceny przemocy wobec zwierząt: bicie kucyka, kopnięcie psa, rany widoczne na ciele kucyka.

Metryka filmu

Opis filmu

Uwolnić Poly to mądra, pełna przygód historia z morałem, która dzieje się w latach 60. XX wieku. To opowieść o tym, jak ważne w życiu są: przyjaźń, akceptacja siebie nawzajem i wolność. Dziesięcioletnia Cecile wraz z mamą powraca po latach do rodzinnego miasteczka. Dziewczynka czuje się tu obco, nie ma przyjaciół i nie potrafi się odnaleźć w nieznanym miejscu. Nic dziwnego, że z radością przyjmuje wiadomość o pojawieniu się w okolicy objazdowego cyrku. Cecile jest zachwycona prezentowanymi przez artystów sztuczkami, a cyrkowe zwierzaki kradną jej serce. Szczególną sympatią dziewczynka obdarza Poly – uroczego kucyka o niesamowitych zdolnościach. Wkrótce okazuje się, że gburowaty właściciel cyrku bardzo źle traktuje swoje zwierzęta, a szczególnie biednego Poly. Cecile układa więc brawurowy plan ratunkowy. Wykrada kucyka i z pomocą miejscowych dzieciaków i tajemniczego pana Victora rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż w poszukiwaniu dobrego domu dla swojego czworonożnego przyjaciela.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.