Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Ponyo

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Ponyo to przepiękna, ciepła, baśniowa opowieść, która jest skarbnicą zarówno niezwykłych wrażeń estetycznych, jak i wyłożonych z dziecięcą prostotą mądrości. To uczta dla oczu i powrót do niewinnej dziecięcej wyobraźni nieznającej granic. Dzieje się tu wszystko czego potrzeba małemu widzowi (ale nie tylko!) by pobudzić głowę do rozmowy o przyjaźniach, dbaniu o siebie w kontekście przyjaźni rówieśniczej, ale też uważności na osoby starsze i relacje z rodzicami.

Film Hayao Miyazakiego ciekawie pokazuje koegzystencję różnych światów: wodnego i lądowego, realnego i fantastycznego, dzieciństwa i starości, dorosłych i dzieci, pogodnego i groźnego… Przedstawiona historia podkreśla wartość dobrych relacji międzyludzkich, odpowiedzialności za siebie i innych. Uświadamia niebezpieczeństwa wynikające z przekraczania granic oraz pokazuje, jak ważne jest dbanie o otaczający nas świat.

Uderzające w animacji jest wszechobecne poczucie bezpieczeństwa – nawet w czasie najstraszniejszego sztormu. Nie ulega wątpliwości, że jest ono zasługą Lisy, matki Sosuke, która wychowuje syna w sposób niezwykły. Nigdy nie kwestionuje jego słów, nie narzuca swojego sposobu myślenia. Pozwala mu poznawać świat po swojemu, nie przestając się troskliwie nim opiekować. Dzięki temu chłopiec bezgranicznie ufa matce, wie, że może się z nią wszystkim podzielić. Z podejściem Lisy kontrastuje model wychowania praktykowany przez ojca Ponyo. Różne postawy rodziców i to, jak wpływają one na postępowanie dzieci, są kolejnym wartościowym tematem, który warto poruszyć w rozmowach z młodymi widzami.

Ponyo to doskonała animacja na rozpoczęcie przygody ze studiem Ghibli i japońską kreską tak specyficzną i rozpoznawalną na całym świecie. Z pewnością wielu widzów zakończy seans z niedosytem i ciekawością kolejnych tytułów spod szyldu tego wyjątkowego studia.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Paula Zalewska, Weronika Rolnik, Elżbieta Piotrowicz

Ponyo_plakatPL_LQ

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Sceny sztormu, groźna mina ojca Ponyo czy fantastyczne stwory wodne mogą być odbierane z lekkim niepokojem przez bardziej wrażliwych widzów, jednak nie trwają długo i nie pozostawiają poczucia lęku.

Metryka filmu

Opis filmu

Wyruszcie w bajkową podróż i odkryjcie magię, która czeka na Was w morskiej głębinie. Ponyo Hayao Miyazakiego to przepiękna opowieść o niezwykłej przyjaźni chłopca i złotej rybki, która odmieniła jego życie na zawsze. Fantastyczna animowana przygoda od nagradzanego twórcy Spirited Away: W kranie bogów i Mojego sąsiada Totoro, to propozycja dla najmłodszej publiczności.

Pięcioletni chłopiec o imieniu Sosuke mieszka wraz z mamą w nadmorskiej miejscowości. Podczas zabawy na plaży Sosuke znajduje uwięzioną w słoiku złotą rybkę. Nadaje jej imię Ponyo i obiecuje zawsze się nią opiekować. Jednak Ponyo nie jest zwyczajną rybką – to córka potężnego czarodzieja, który zrozpaczony jej zniknięciem, wzburzy całe morze, by sprowadzić ją do domu. Tak rozpoczyna się niezwykła przygoda, podczas której chłopiec i rybka muszą połączyć siły, by ocalić świat przed niebezpieczeństwem i spełnić marzenie Ponyo o zostaniu człowiekiem.

Przepiękny wizualnie i pełen uroku film Ponyo jest opowieścią o miłości, przyjaźni i magii oraz doskonałą propozycją dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze światem Studia Ghibli.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.