WYRÓŻNIENIE ZEF na Festiwalu Kino w Trampkach 2022
"Wyróżnienie dla filmu "Ostatni seans" za turkoczącą dźwiękami analogowego projektora i oświetloną kojącym strumieniem światła opowieść. Oddającą magię kina, w której historie i filmy są ze sobą nierozerwalnie związane."
-----
Pełna miłości do kina opowieść o dziecięcych marzeniach i niesamowitej kreatywności. Z jednej strony, film stanowi nostalgiczną podróż do czasów analogowych projektorów i taśmy filmowej, która wywołuje miłe wspomnienia u starszych widzów. Z drugiej, jest magiczną i znakomicie sfilmowaną opowieścią o dorastaniu, poszukiwaniu własnego miejsca w świecie oraz realizacji marzeń.
"Ostatni seans" stanowi doskonały punkt wyjścia do rozmów na temat technologicznych tajników X muzy: przystępnie tłumaczy mechanizm wyświetlania filmów na kinowym ekranie czy sposób działania projektora. Świetnie nadaje się jako materiał uzupełniający warsztaty filmowe, może też dopełnić edukacyjne spotkanie dotyczące historii kina.
Film zachęca również do kreatywności, tworzenia „czegoś z niczego” oraz aktywnego dążenia do realizacji marzeń, nawet jeśli są one sprzeczne ze społecznymi konwenansami. "Ostatni seans" przejmująco opowiada o współczesnych Indiach: kraju kontrastów, z wciąż żywym podziałem kastowym, podlegającym postępującej modernizacji, która nie obejmuje jednak równomiernie wszystkich obszarów życia.
Eksperci oceniający film: Kaja Łuczyńska, Artur Lecybil, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Katarzyna Michalska, Agnieszka Piotrowska-Prażuch
Film wymaga wprowadzenia, jeżeli chodzi o różnice kulturowe i podstawy historii kina.
9-letni Samay mieszka w małej indyjskiej wiosce. Gdy pierwszy raz trafia do kina, zakochuje się w obrazie, który miga mu przed oczami. Niestety, tata Samay’a zapowiada, że jest to jego pierwszy i ostatni seans. Chłopak nie wyobraża sobie już życia bez historii kinowych, dlatego ogląda filmy po kryjomu. Gdy poznaje pracownika kina, jego świat staje się bogatszy o nowe opowieści, którymi później dzieli się z innymi w wiosce.