Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Pokój nauczycielski

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Pokój nauczycielski to niezwykle interesujący i wieloznaczny film, który może stać się początkiem wielu fascynujących rozmów z młodzieżą. Porusza kwestie uczciwości, stygmatyzowania w związku z pochodzeniem czy wyznaniem, relacji między dorosłymi i dziećmi, odpowiedzialności za siebie i innych, siły i słabości oraz różnych aspektów działania mediów.

Film Ilkera Çataka zadaje pytania o etykę ludzkiego postępowania i prawo do prywatności. Wyraźnie pokazuje, że nawet działania motywowane szlachetnymi pobudkami, mogą mieć niespodziewane i daleko idące konsekwencje. Twórcy obnażają pewne powszechne mechanizmy manipulacji, kontroli i budowania hierarchii, których przejawy rozpoznać można w różnych obszarach życia społecznego. Pokój nauczycielski zachęca do krytycznego i uważnego przyglądania się rzeczywistości – również tej najbliższej, na przykład szkolnej.

Film produkcji niemieckiej, w reżyserii twórcy pochodzenia tureckiego, z główną bohaterką o polskim nazwisku jest inspirującym materiałem do rozważań na temat współczesnej wielokulturowości w Europie i zasadach życia społecznego z emigrantami. Opisuje nie tylko tytułową przestrzeń i jej bywalców – nauczycielki, nauczycieli w publicznej niemieckiej szkole, ale również środowisko uczniów oraz innych członków szkolnej społeczności. Próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czy istnieje prawdziwa szansa na równoprawne traktowanie migrantów w kraju demokratycznym, czy jednak trudno odciąć się od stereotypowego postrzegania i oceniania tej części społeczeństwa.

Opisany w filmie incydent kradzieży, oskarżenia i sądzenia winnego/winnej pokazuje również problem tzw. cancel culture (kultury unieważniania) czyli formy kulturowego, pozaprawnego, zbiorowego, przede wszystkim sieciowego, karania osób i instytucji łamiących normy społeczne uznawane przez różne grupy. Reżyser pokazuje mechanizm ostracyzmu społecznego, łatwość w osądzaniu i karaniu, ponad instytucjami i organami do tego uprawnionymi. To bardzo ważny temat do przedyskutowania z młodymi ludźmi, których życie w dużej mierze odbywa się mediach społecznościowych, gdzie często dochodzi do takich zjawisk.

Film trzyma w napięciu i angażuje emocjonalnie. Wymaga od widza uważności i aktywności. Zmusza do śledzenia filmowej akcji (by nie przegapić istotnych detali) oraz szukania ukrytych znaczeń i sensów. Dużym walorem jest jego precyzyjna konstrukcja, wiarygodne zrekonstruowanie szkolnego środowiska oraz świetne aktorstwo. Znakomita jest zarówno Leonie Benesch jako młoda, zmotywowana nauczycielka, jak i cała grupa dziecięcych aktorów, tworzących przekonującą zbiorowość klasową. Film może spodobać się także nauczycielom, bowiem niezwykle trafnie oddaje wyjątkowy charakter pracy pedagogicznej. Wyraźnie pokazuje jak trudna, złożona i wymagająca jest to praca.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Anna Równy, Kaja Łuczyńska, Elżbieta Piotrowicz

Pokoj-nauczycielski-plakat-online-711x1024

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Przemoc fizyczna pomiędzy rówieśnikami (skonfliktowani chłopcy zaczynają się bić w trakcie lekcji wfu). Przemoc fizyczna wobec nauczyciela (chłopiec atakuje nauczycielkę i uderza ją w głowę laptopem). Manipulacja, nieetyczne zachowania, agresja słowna.

Metryka filmu

Opis filmu

Carla Nowak to młoda i zaangażowana nauczycielka w berlińskim gimnazjum. Podczas lekcji, którą prowadzi, jeden z uczniów zostaje wywołany z klasy, ponieważ jest podejrzany o kradzież pieniędzy. Chłopak jest synem tureckich emigrantów i nie przyznaje się do winy. Carla jest zbulwersowana sposobem, w jaki bezpodstawnie oskarża się jej ucznia i postanawia sama odkryć prawdę. Działając w dobrej wierze, Carla nie jest jednak w stanie przewidzieć konsekwencji, jakie spadną nie tylko na nią, ale i na całą szkolną społeczność.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.