Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Najpiękniejsze Święta

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Ciepła, pełna humoru, świąteczna opowieść "w starym stylu", rozgrywająca się w spowitej śniegiem, powojennej Norwegii. Czas i miejsce akcji sprawiają, że film jest bardzo klimatyczny i nostalgiczny. Nietrudno polubić charyzmatyczną główną bohaterkę oraz wyraziste postacie drugoplanowe, a także kibicować ich poczynaniom. Już od pierwszej sceny odbiorcy mogą chcieć utożsamiać się z cechami dziewczynki, która jest odważna, komunikatywna, pomysłowa, spontaniczna. Jednocześnie skrywa jakąś tajemnicę, co skłania do zadawania pytań.

Scenografia, kostiumy i muzyka pomagają dziecięcym odbiorcom poczuć powojenny klimat, a świąteczna atmosfera skłania do refleksji i obserwowania wewnętrznej przemiany bohaterów. Film daje okazję do omówienia uniwersalnych wartości takich jak przyjaźń, empatia, budowanie relacji rodzinnych i rówieśniczych, poszukiwanie własnego miejsca, chęć przynależności, utrata kogoś bliskiego, dążenie do naprawy relacji między ludźmi.

Reżyser ukazuje świat nieco przekrzywiony, jak symboliczna wieżyczka z kościoła w miasteczku. „Życie jest trochę jak skok z wieży. Czasem musisz uwierzyć, że inni złapią cię, kiedy upadniesz” – mówi w zakończeniu szewc Andersen. Warto zwrócić uwagę na to znaczące nazwisko i narrację przywołującą na myśl skojarzenie ze sławnym pisarzem i jego baśnią Dziewczynka z zapałkami.

Film posiada mnóstwo wątków, które można omówić z młodym widzem – od nawiązań do literatury dziecięcej poprzez tradycje świąteczne (piękna scena wspólnego wykonywania świec), aż po uniwersalne wartości takie jak rodzina, przyjaźń, wspólnota czy ludzka życzliwość.

Dla młodszych widzów część wątków może być mniej zrozumiała lub zbyt poważna, trzeba więc pamiętać, by wyjaśnić je po seansie. Starsze dzieci mogą natomiast uznać akcję filmu za niezbyt wartką. Warto jednak podkreślić, iż zapoznawanie młodych z kinem w innym wydaniu otwiera ich oraz buduje wrażliwość. 

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Monika Głowacka, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Iwona Bartnicka

8100590

Ocena natężenia treści spornych: brak

Dziewczynka odbywa samotnie podróż, zamieszkuje u obcego mężczyzny, sama radzi sobie w nieznanym miejscu. Po projekcji warto te wątki omówić z młodymi widzami.

Metryka filmu

Opis filmu

To pierwsze Boże Narodzenie po wojnie. 9-letnia Stine przyjeżdża pociągiem do niewielkiej, górskiej wioski w poszukiwaniu schronienia. Spotyka tam szewca Andersena - zgorzkniałego, samotnego mężczyznę. Spotkanie tej dwójki na zawsze odmienia ich życie. Mała, urocza dziewczynka wprowadza magię świąt do osady i uświadamia wszystkim, że życie jest najpiękniejsze, kiedy można je dzielić z innymi.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.