Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Pamięć

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Reżyser Michel Franco toczy w filmie Pamięć subtelną grę pomiędzy pamiętaniem a zapominaniem. Sylvia żyje w cieniu traumy wykorzystywania seksualnego, o której nie jest w stanie zapomnieć. Tymczasem Saul cierpi na demencję i choć stara się zachować wspomnienia, nieustannie je traci.

Pamięć to przejmujący portret dwóch zagubionych jednostek, które mimo niesprzyjających okoliczności zbliżają się do siebie. Wbrew otoczeniu i własnym lękom, Sylvia i Saul próbują łapać krótkie chwile wspólnego szczęścia. Ich relacja przedstawiona jest w niezwykle czuły i subtelny sposób, który przypomina, że każdy, niezależnie od sytuacji, potrzebuje mieć w swoim życiu kogoś bliskiego.

Niezwykle ważne w obrazie Franco są postawy bliskich, które uświadamiają, jak wiele dla danej osoby oznacza wsparcie oraz to, jak zatajenie i ciche przyzwolenie pogłębia tragedię. Dojrzałość w filmie przypisana została nastoletnim bohaterom. To oni wykazują otwartość, zrozumienie oraz chęć niesienia pomocy dorosłym dotkniętym traumą lub chorobą.

Oszczędna forma i mistrzowska gra aktorska zmuszają do skupienia się na detalach, w których kryje się sedno rzeczy. Oglądając Pamięć ani na chwilę nie przestajemy wierzyć aktorom, wśród których wybija się Jessica Chastain. Wykorzystując możliwości oferowane przez scenariusz, scenografię i kostiumy, buduje rolę dopracowaną w każdym szczególe. Wiecznie założone ręce Sylvii, jej skulona postawa, szare ubrania zakrywające jak najwięcej, wzywanie do naprawy lodówki kobiety, zamykanie drzwi mieszkania na kilka spustów – wszystkie te elementy uczą widza uważności na przebłyski ciemności, którą każdy z nas nosi w sobie.

Pamięć jest niezwykłą, wysmakowaną formalnie lekcją wrażliwości na tragiczne historie, kryjące się w wielu sercach, i na chorobę, która nie wybiera. Należy zaznaczyć, że film wymaga od widza skupienia oraz dojrzałości emocjonalnej. Reżyser dawkuje informacje i oczekuje od odbiorców podobnej pracy, jak od swoich bohaterów – składania, porównywania, wyławiania z pamięci tego, co prawdziwe, mierzenia się ze wspomnieniami oraz zapominaniem. Subtelność środków w ukazaniu rodzącego się uczucia między dwojgiem ludzi, którzy mimo przeciwności próbują zbudować związek, nie trafi do każdego. Dla widzów nieprzyzwyczajonych do tego rodzaju refleksyjnego, nieśpiesznego kina, Pamięć może stanowić spore wyzwanie.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Bartnicka, Kaja Łuczyńska, Weronika Rolnik

film_23055_original_1

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Temat wykorzystywania seksualnego nieletnich (pojawia się w opowieściach głównej bohaterki). Scena erotyczna (dosłowna, ale niezbyt długa, bez widocznej nagości). Nagość (dwie sceny, w których widać nagiego Saula – bardzo krótkie i subtelne). Wulgaryzmy (jedna ze scen na początku filmu zawiera wulgarny język).

Metryka filmu

Opis filmu

Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie: córka, praca, spotkania AA. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul. Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.