Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Las

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Las to intymny i mądry dokument o rodzinie, która nie chce żyć bezmyślnie i obojętnie. W pierwszym ujęciu ukazującym piękne poranne mgły i majestatycznego żubra reżyserka Lidia Duda zaprasza nas do bezpiecznego azylu stworzonego wśród przyrody przez portretowanych bohaterów. W filmie te sielankowe obrazy zostaną jednak zakłócone, co sygnalizuje już na początku pojawienie się kruka - ptaka kojarzonego najczęściej ze smutkiem, żałobą, nieszczęściem.

Las wpisuje się w szerszy nurt polskiego kina, który odpowiada na współczesny kryzys uchodźczy. Film w subtelny sposób przedstawia dramatyczną sytuację na granicy polsko-białoruskiej, w Puszczy Białowieskiej. Ponieważ reżyserka zdecydowała się na uwzględnienie przede wszystkim perspektywy dziecięcej, narracja o kryzysie podąża za tym, w jaki sposób dzieci rozpoznają, rozumieją i budują w swoich myślach obraz świata.

Film pozbawiony jest moralizatorskiego tonu i dzięki temu ma jeszcze większy potencjał edukacyjny. To co najważniejsze, istota człowieczeństwa, wyłania się z rozmów bohaterów i ich gestów. Autentyczna tragedia uchodźców zostaje pokazana z ogromnym poszanowaniem każdej człowieczej jednostki, bez potrzeby epatowania tym, co drastyczne. Dokument Lidii Dudy jest wielowymiarowy - dotyka nie tylko tragedii uchodźców czy piękna Puszczy Białowieskiej, ale także świadomego rodzicielstwa, uczenia dzieci, by nie zamykały oczu i rozwijały empatię.

W sytuacji dydaktycznej warto odwołać się do tego, w jaki sposób w świecie filmu pojawia się świadomość tego, że w lesie są uchodźcy: rodzice rozkładają w lesie fotopułapki, aby dzieci mogły poznać zwierzęta zamieszkujące puszczę. To właśnie te ukryte aparaty rejestrują także ludzi. Skłania to do rozważań, gdzie jest granica między człowiekiem a zwierzęciem, czym są prawa człowieka i umowy międzynarodowe, a także do prób wyobrażenia sobie, jak wygląda tułaczka przez puszczę, poza prawem. Dla uczniów starszych interesująca może być dyskusja o sytuacji rodziców, o ich odpowiedzialności za bezpieczeństwo własnych dzieci oraz o decyzjach co do wychowania do wartości, które podejmują.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Justyna Budzik, Monika Głowacka, Mateusz Żebrowski

Bez nazwy

Metryka filmu

Opis filmu

Asia i Marek po studiach kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski – w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To ich mały raj – miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy – niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania, bo jak można zostawić drugiego człowieka bez pomocy? Świat dzieci diametralnie się zmienia. Już nie bawią się w rycerza i księżniczkę, tylko w uchodźcę i służby graniczne. Wielka polityka zapukała do drzwi ich domu i już nic nie było takie, jak kiedyś.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.