Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Do granic

Potencjał edukacyjny 6 z 10 gwiazdek
6 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Debiutujący reżyserzy, przy pomocy wyjątkowo minimalistycznych środków, skonstruowali znamienną dla estetyki thrillera atmosferę niepewności i zagrożenia, równocześnie tworząc film społeczno-psychologiczny, poruszając wyjątkowo aktualną problematykę (bez względu na szerokość geograficzną) – kwestię migracji. 

Krótki, treściwy i świetnie zrealizowany film, który doskonale nadaje się jako punkt wyjścia do dyskusji nad kwestią podwójnej moralności, tolerancji, manipulacji, wolności, praw, rasizmu itd. Równocześnie stanowi atrakcyjny materiał dodatkowy w omawianiu historii najnowszej- różnorodne antyemigracyjne działania rządu Stanów Zjednoczonych; ograniczenia i kwestie prawne migracji zarobkowej do tak popularnego kraju, kojarzonego z wolnością i dobrobytem; sytuacja w Wenezueli i innych państwach Ameryki Południowej.

Do granic może być ciekawą przestrogą dla młodych ludzi wchodzących w dorosłość. Kwestia zaufania w związku, budowania wspólnej przyszłości, migracja, poświęcenie, odpowiedzialność, kłamstwo, wyrachowanie, manipulacja, łatwowierność to hasła, które są uniwersalne i niezależne od czasów, szerokości geograficznej czy wieku widzów. W epoce nawiązywania relacji dzięki mediom społecznościowym i aplikacjom film obrazuje również jak ważna jest zasada ograniczonego zaufania.

Wykreowana przez twórców duszna i gęsta atmosfera przesłuchania może posłużyć do porównania z takimi dziełami jak 1984 G. Orwella (brak prywatności) czy Procesem Franza Kafki (państwo totalitarne). Zachowanie urzędników państwowych obdziera bowiem bohaterów z prywatności, praw, nadwyręża ich godność, zostawiając w nich poczucie wyobcowania, zastraszenia, dezorientacji.

Film jest również doskonałym materiałem dla nauczycieli edukacji filmowej i/lub medialnej. Jako alternatywa dla klasycznego thrillera, jest dobrym narzędziem do pracy nad wykorzystaniem języka filmowego. Biorąc pod uwagę jego estetykę, zwracającą się w stronę stylu zerowego (naturalne punkty widzenia kamery, brak muzyki pozadiegetycznej, brak eksperymentów montażowych, ascetyzm scenograficzny), film jest alternatywną propozycją dla kina gatunkowego głównego nurtu popularnego wśród młodzieży. A jego wartość podnoszą takie walory jak budowanie napięcia, zwroty akcji i bardzo dobra gra aktorska.

Np. zestawiając ten film z Reality (2023) Tiny Satter można poruszyć istotne kwestie, zwracając uwagę na to, iż oszczędnymi i umiejętnie wykorzystanymi filmowymi środkami wyrazu, niewielką liczbą bohaterów oraz ciekawie skonstruowanymi postaciami również można zbudować rasowy thriller – jakże odmienny od kina głównego nurtu. 

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Bartnicka, Elżbieta Piotrowicz, Dominika Zielińska

 

8126845

Ocena natężenia treści spornych: brak

Brak

Metryka filmu

Opis filmu

Diego i Elena chcą rozpocząć nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Dopilnowali wszelkich formalności, jednak zostają zatrzymani na nowojorskim lotnisku. Prowadzone przez służby migracyjne przesłuchanie stawia pod znakiem zapytania nie tylko powody, dla których chcą zamieszkać w USA, ale także ich relację. Ile tak naprawdę wiedzą o sobie? Ile sekretów wytrzyma ich związek? Jak szybko można stracić zaufanie do najbliższej osoby? Do granic stawia niewygodne pytania, mnoży wątpliwości, zasiewa ziarno niepokoju i rozciąga wokół bohaterów misterną sieć podejrzeń. 

W tle intymnej opowieści o związku, którego losy ważą się na naszych oczach, Do granic podejmuje także dyskusję o niewidzialnym przywileju, złym pochodzeniu i ludziach, którzy boją się latać, chociaż to nie wysokość budzi w nich paniczny lęk. Relacje między USA, Europą i resztą świata są przecież równie skomplikowane, jak związki między ludźmi, a przekraczanie granic zawsze jest ryzykowne. 

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.