Mój brat robot to ciepła, wciągająca opowieść o sztucznej inteligencji – ważna, bo przekonująca i zrozumiała dla młodego odbiorcy, pełna potencjału edukacyjnego. Znajdziemy tu wiele istotnych dla nastolatków problemów powiązanych z AI (i szerzej: z technologią), takich jak szukanie siebie jako człowieka – szczególnie jako istoty odmiennej od maszyny, jako nastolatka w grupie rówieśników, a przede wszystkim jako przyjaciela i członka rodziny. Dużym atutem filmu jest fakt, że ukazuje on dobre strony technologii. Sympatyczny misio-robot Robbie nie tylko nieustannie bawi i oferuje przytulanie, ale też poświęca się dla człowieka. W ten sposób twórcy przekazują prostą prawdę o tym, że technologia i sztuczna inteligencja wiążą się z pewnymi niebezpieczeństwami, ale mogą też nam bardzo pomóc. A dopóki będziemy pamiętać o tym, co stanowi o nas jako ludziach i wybierać to, co w nas dobre – niebezpieczeństwa nam niestraszne. Omawiając postawę bohaterki można zastanowić się, czy i dlaczego roboty będą coraz częściej obecne w domu, szkole lub ośrodkach zdrowia. Warto zastanowić się (i do tego film jest dobrym pretekstem), jak my – ludzie, mamy się wobec nich zachowywać. Jakie są cechy ludzkie i nieludzkie? Czy za kilkanaście lat, tak może wyglądać nasza przyszłość?
Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Weronika Rolnik, Agata Hofelmajer-Roś
|
W filmie przedstawione są walki robotów organizowane przez dzieci (walki nie są brutalne). Scena, w której Alberta szuka na ciele Konrada kabla do ładowania i w tym celu próbuje zdjąć z niego spodnie, przeciwko czemu Konrad stanowczo i skutecznie protestuje.
Niedaleka przyszłość, w której zażegnano kryzys klimatyczny, a ludzie żyją z osobistymi asystentami-robotami. Samotna 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model humanoida - Konrada, który wygląda i zachowuje się jak człowiek. Popularność Alberte, mającej teraz najbardziej zaawansowaną technologię w szkole, rośnie. Wydaje się też, że nawiązuje autentyczną więź z Konradem - ale czy można zaprzyjaźnić się z robotem?