Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Blisko

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Blisko to znakomicie zrealizowany, czuły, delikatny i nieoczywisty film o trudach dojrzewania, odkrywania siebie, szukaniu własnego miejsca i własnej tożsamości. Ale też wstrząsająca opowieść o dyskryminacji, wykluczeniu, konformizmie, hipokryzji i ich konsekwencjach. To wreszcie historia o poczuciu winy, o żałobie i szukaniu wybaczenia.
Dwóch trzynastolatków zaczyna nową szkołę. Trafiają do innego środowiska, poznają nowe osoby. To bardzo bliscy przyjaciele. Ich relacja jest tak bliska, iż przekracza granice tego, co jest akceptowalne w ramach heteronormy, choć jej charakter nie jest ostatecznie określony (co podkreśla sam reżyser). Nie jest ona oczywista również dla samych bohaterów, którzy nagle muszą zderzyć się z tym, jak odbierani są przez rówieśników. Presja grupy, próba samookreślenia się, poczucie odrzucenia – to wszystko doprowadzi do konfrontacji postaw i wielkiej tragedii.

Blisko to film o bezradności - zarówno dorosłych, jak i dzieci. Bezradności wobec rzeczy, które w życiu nam się przydarzają: silnych uczuć, namiętności, przywiązaniu, samotności, śmierci, straty. Ale produkcja Lukasa Dhonta mówi też o tym, jak jesteśmy sobie nawzajem potrzebni i o tym jak bliskość, szczerość, wzajemna czułość, pozwalają - choć do pewnego stopnia - radzić sobie z tragedią.

To film, który skłania do refleksji na temat relacji międzyludzkich, przyjaźni oraz tytułowej bliskości. Reżyser otwiera przed widzami szczególny, wspaniały świat, w którym ludzie są ze sobą blisko, a mężczyźni nie boją się okazywać emocji i ronić łez.

Niezwykła relacja między dwoma głównymi bohaterami to okazja do dyskusji na temat postrzegania i oceny ludzkich zachowań przez osoby postronne oraz tego, jak zdanie innych potrafi wypaczyć nasze przekonania. To również świetny materiał do rozmów o odpowiedzialności za osoby, które wpuszczamy do swojego życia, dając im tym samym poczucie wyjątkowości. Wątek utraty bliskiej osoby ukazuje w jak różny sposób ludzie oswajają się z tym i jak radzą sobie w trudnym momencie.

Po seansie można porozmawiać także o problemach dorastania, relacjach w grupie, postawach wobec inności, o akceptacji  i wykluczeniu, samotności i poczuciu zagubienia,  stereotypach w myśleniu o zachowaniach chłopców i dziewcząt, odpowiedzialności za siebie i innych, reagowaniu w trudnych sytuacjach; o wartości przyjaźni, rodziny i pasji.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Iwona Bartnicka, Kaja Łuczyńska, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec

Blisko_B1_plakat oficjalny

Ocena natężenia treści spornych: mało

Film opowiada o bardzo trudnych sprawach i uczuciach, z którymi nie radzą sobie ani dorośli ani dzieci. Jest emocjonalny i smutny, choć niesie też pewną nadzieję. Wskazana jest rozmowa po seansie i omówienie kwestii heteronormatywności, homofobii, odrzucenia, presji grupy, konformizmu, samobójstwa i zmagania się z traumą po śmierci bliskiej osoby.

UWAGA! Decydując się na wykorzystanie tego filmu na zajęciach szkolnych, należy dobrze dobrać grupę docelową, kierując się nie tylko granicą wiekową, ale i dojrzałością odbiorcy. Przed wizytą w kinie opiekun powinien zapoznać się z tematyką i wątkami obecnymi w filmie. Projekcji powinna towarzyszyć rozmowa.

Metryka filmu

Opis filmu

Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes  Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.