Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Rosalie

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Rosalie jest uniwersalną opowieścią o byciu innym, poszukiwaniu własnego miejsca, akceptacji i miłości. Może się w niej odnaleźć każdy, kto choć raz w życiu czuł się odtrącony i obawiał się o swoje miejsce w grupie rówieśniczej czy społeczeństwie.

Rosalie to także film, który opowiada o sytuacji kobiet we Francji pod koniec XIX wieku. Główna bohaterka traktowana jest jak przedmiot, a jej los stanowi egzemplifikację losów wielu innych kobiet, które z powodów ekonomicznych musiały zgodzić się na małżeństwo. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja Rosalie jest szczególna, ze względu na schorzenie, z którym dziewczyna od dziecka się zmaga. Jej przejmująca historia skłania widza do wielu refleksji – m.in. na temat traktowania inności, zachowań dyskryminacyjnych i mechanizmów społecznego wykluczenia. 

Dotykając tematu inności, film zwraca uwagę na trudności, jakie trzeba pokonać, by zostać zaakceptowanym w ukształtowanej kulturowo społeczności. Pozornie prosta fabuła Rosalie może stać się powodem do rozmowy na temat stereotypów, a co za tym idzie tolerancji, akceptacji i otwartości.

Główna bohaterka swoją odmienność przekuwa w mocną stronę. Bierze los we własne ręce, działa. Postanawia wykorzystać dolegliwość i uczynić z niej atut. Choć przede wszystkim szuka miłości i akceptacji, jest jednocześnie odważna i sprawcza. Jest przykładem silnej kobiecej osobowości, która toczy samotną walkę o siebie - o potrzebę miłości, szacunku i szczęścia. Jej historia pokazuje również, iż część podjętych przez nią decyzji niesie za sobą dalekosiężne konsekwencje. Złożoność tej postaci stanowi ciekawy punkt wyjścia do dyskusji na temat podejmowanych wyborów, życia w zgodzie z sobą, wolności, odzyskiwania podmiotowości, ale i ceny, jaką czasem trzeba za to zapłacić.

Rosalie wywraca tradycyjny porządek, zaburza podział męskie/kobiece, a przez to traktowana jest jako zagrożenie dla lokalnego status quo. Jednocześnie budzi zainteresowanie i przyciąga ciekawskie spojrzenia. Jej sytuacja to punkt wyjścia do szerszej opowieści na temat traktowania inności na przestrzeni wieków – np. spychania jej do cyrkowych namiotów i freak shows, a przez to odzierania z godności i człowieczeństwa. Można zestawić historię Rosalie z postacią Josepha Merricka – żyjącego w epoce wiktoriańskiej mężczyzny, który z powodu deformacji ciała nazywany był „człowiekiem-słoniem”.

Na uwagę zasługuje również skrupulatne odwzorowanie estetyki epoki, w której dzieje się akcja filmu. Surowe piękno natury symbolizuje złożoność ludzkiej kondycji, a muzyka prowadzi emocje widza przez życie tytułowej bohaterki.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Kaja Łuczyńska, Iwona Bartnicka, Katarzyna Michalska

rosalie

Ocena natężenia treści spornych: umiarkowanie

Przemoc (fizyczna, emocjonalna, psychiczna). Nagość, masturbacja, seks. Samookaleczanie. Samobójstwo. Zachowania dyskryminacyjne wobec głównej bohaterki.

Metryka filmu

Opis filmu

Francja, lata 70. XIX wieku. Rosalie to młoda kobieta inna niż wszystkie, obdarzona wyjątkową tajemnicą - jej twarz i ciało pokrywają włosy. Przez całe życie ukrywała prawdę, aby zachować bezpieczeństwo i dopasować się do otoczenia. Aż do czasu, kiedy na swojej drodze spotka Abla, nieświadomego jej sekretu zadłużonego właściciela baru, który bierze z nią ślub dla posagu. Czy Abel będzie w stanie pokochać Rosalie i dostrzec w niej kobietę, gdy pozna prawdę?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.