Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Ryś. Król puszczy

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Ryś. Król puszczy to dokumentalny film przyrodniczy o tradycyjnej formie, stroniący od formalnych eksperymentów. Jest liryczną i bardzo osobistą opowieścią o tropieniu przez autora - fotografa i filmowca - przedstawicieli gatunku rysia euroazjatyckiego. Obserwujemy przyrodę leśną na pograniczu francusko-szwajcarskim, a w centrum zainteresowania znajduje się tytułowy ryś, który jest zwierzęciem niemal całkowicie dotkniętym wyginięciem. Na szczęście naukowcy działają - w ramach akcji reintrodukowania gatunku, starają się znów zasiedlić europejskie lasy euroazjatyckimi rysiami.

Film zaczyna się od wpuszczenia osobnika na wybrany teren. Od tego momentu autor będzie starał się obserwować zarówno jego, jak i  późniejsze potomstwo. Układa się z tego fascynująca, pełna zwątpień i pogłębionych refleksji opowieść o relacji człowieka z przyrodą.

Geslin ukazuje z całą złożonością trudne zasady funkcjonowania świata przyrody. Nie epatuje drastycznością, ale nie unika też scen zwierzęcych polowań, zjadania padliny, włącza do filmu sekwencje pełne smutku lub nerwowego napięcia. Poetyckie zdjęcia i muzyka wyciszają widza, stwarzając sprzyjające warunki do refleksji nad życiem dzikich zwierząt.. 

Wypowiadający się zza kamery narrator nie jest ekspertem, biologiem ani przyrodnikiem, lecz uważnym obserwatorem życia. Zamiast serwować widzowi suche fakty i encyklopedyczną wiedzę, zachęca do uważności, wrażliwości, zwracania uwagi na otaczający nas świat i wypełniające go niesamowitości. Ryś. Król puszczy jest jak długi spacer po lesie. Chwilami nieco nużący, ale dostarczający spacerowiczowi dużej dawki spokoju i satysfakcji.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Elżbieta Piotrowicz, Kaja Łuczyńska, Karol Szafraniec.

rys-krol-puszczy

Ocena natężenia treści spornych: brak

Brak

Metryka filmu

Opis filmu

Ryś euroazjatycki uchodzi za najbardziej tajemniczego wśród dzikich kotów i nigdy wcześniej nie udało się sfilmować go w jego naturalnym środowisku. Tego karkołomnego zadania w swoim dokumentalnym debiucie podjął się właśnie Laurent Geslin. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło zbudować mu tę niezwykła historię. W sercu rozciągającego się na szwajcarsko-francuskiej granicy łańcucha górskiego Jura, leśny spokój przerywają nagle osobliwe, powtarzająca się dźwięki. Wspaniała sylwetka rysia euroazjatyckiego toruje sobie drogę między bukami i jodłami, nawołując głośno w poszukiwaniu wybranki, z którą połączy się w okresie godowym. Tak zaczyna się piękna, pełna zabawnych, choć i dramatycznych zwrotów akcji przygoda, w której centrum znajdzie się rodzina rysiów. Jej życie wyznaczają zmieniające się pory roku, ale i coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne dzikich kotów. Poznamy zwyczaje tych niezwykłych, dyskretnych zwierząt, będziemy świadkami tego, jak uczą młode technik łowieckich, ale i dowiemy się, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Podążając śladami bohaterów dokumentu, odkryjemy świat, który jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie pozostaje zupełnie nieznany.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Elżbieta Piotrowicz, Kaja Łuczyńska, Karol Szafraniec.


Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.