Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Poufne lekcje perskiego

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Film wpisuje się w nurt ciągłości tematyki wpływu II wojny światowej we współczesnej kulturze europejskiej. To najbardziej traumatyczne doświadczenie ludzkości z XX wielu wciąż żywo koresponduje z wydarzeniami obecnych dni. Zadając pytanie: Czy człowiek jest na tyle silny, by w sytuacjach granicznych (wojna, śmierć, zamach terrorystyczny, uchodźctwo), ocalić swoje człowieczeństwo? Tym filmem otrzymujemy odpowiedź korespondującą z przesłaniem hemingwayowskiego bohatera: “Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać". Film ten jest potwierdzeniem tezy, że człowiek jest silny (jak mówi Zofia Nałkowska w jednym ze swoich reportaży z cyklu "Medalionów”: "Człowiek jest mocny"). Dla młodego widza obraz "Poufne lekcje perskiego" będzie tekstem kultury, dzięki któremu zrozumie on, że człowiek jest istotą obdarzoną wielką siłą wiary.

Eksperci oceniający film: Joanta Synowiec, Jarosław Basaj, Elżbieta Piotrowicz, Agnieszka Piotrowska-Prażuch.

Poufne-lekcje-persiego-plakat-z-patronami

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

życie w poczuciu zagrożenia, zabijanie, planowa eksterminacja Żydów

Metryka filmu

Opis filmu

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie. Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może kosztować bardzo wiele…
Z jednej strony film Vadima Perelmana to przejmująca, pełna szacunku wobec cierpienia ofiar opowieść o człowieku zredukowanym do woli biologicznego przetrwania, pozbawionym własnego języka i przeszłości, ale będącym strażnikiem pamięci o tych, których zamordowano. Z drugiej – komiczne niemal spiętrzenie nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności i surrealistyczny punkt wyjścia czynią z filmu udaną próbę znalezienia nowego języka, w którym ironia i absurd jako jedyne są w stanie opisać zło Holocaustu.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.