Film wpisuje się w nurt ciągłości tematyki wpływu II wojny światowej we współczesnej kulturze europejskiej. To najbardziej traumatyczne doświadczenie ludzkości z XX wielu wciąż żywo koresponduje z wydarzeniami obecnych dni. Zadając pytanie: Czy człowiek jest na tyle silny, by w sytuacjach granicznych (wojna, śmierć, zamach terrorystyczny, uchodźctwo), ocalić swoje człowieczeństwo? Tym filmem otrzymujemy odpowiedź korespondującą z przesłaniem hemingwayowskiego bohatera: “Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać". Film ten jest potwierdzeniem tezy, że człowiek jest silny (jak mówi Zofia Nałkowska w jednym ze swoich reportaży z cyklu "Medalionów”: "Człowiek jest mocny"). Dla młodego widza obraz "Poufne lekcje perskiego" będzie tekstem kultury, dzięki któremu zrozumie on, że człowiek jest istotą obdarzoną wielką siłą wiary.
Eksperci oceniający film: Joanta Synowiec, Jarosław Basaj, Elżbieta Piotrowicz, Agnieszka Piotrowska-Prażuch.
życie w poczuciu zagrożenia, zabijanie, planowa eksterminacja Żydów
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie. Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może kosztować bardzo wiele…
Z jednej strony film Vadima Perelmana to przejmująca, pełna szacunku wobec cierpienia ofiar opowieść o człowieku zredukowanym do woli biologicznego przetrwania, pozbawionym własnego języka i przeszłości, ale będącym strażnikiem pamięci o tych, których zamordowano. Z drugiej – komiczne niemal spiętrzenie nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności i surrealistyczny punkt wyjścia czynią z filmu udaną próbę znalezienia nowego języka, w którym ironia i absurd jako jedyne są w stanie opisać zło Holocaustu.