NAGRODA GŁÓWNA ZEF Short Waves Festival Poznań 2022
Cielesność, fizjologia, trudy dojrzewania, wreszcie bieda i wykluczenie ekonomiczne. Wszystkie te kwestie, choć bardzo uniwersalne, wciąż związane są z wieloma tabu – nawet w krajach wysoko rozwiniętych, co często prowadzi do głębokiego poczucia wstydu.
Film Emmy Branderhors, poprzez swoją odwagę i bezpośredniość, przełamuje ów wstyd, stając po stronie swojej bohaterki, jej problemów i jej ciała. Jest to prosta historia, która może wydarzyć się wszędzie, w której odnajdzie się wiele młodych kobiet, ale którą wreszcie wszyscy możemy zobaczyć, poczuć i zrozumieć.
Jest to też poruszająca opowieść o odpowiedzialności, poświęceniu i miłości, tworzona z wiarą w to, że kino może wpływać na rzeczywistość i czynić ją bardziej solidarną.
Eksperci oceniający film: Kaja Łuczyńska, Karol Szafraniec, Karolina Giedrys-Majkut
Film dotyczy spraw fizjologicznych (menstruacja), które przedstawiane są w sposób realistyczny, bez niedopowiedzeń. Jest to rzadko spotykane, przez co może potencjalnie budzić dyskomfort u części widzów, mimo iż jest to coś absolutnie normalnego i codziennego.
Pojawia się wulgarny język
Piętnastoletnia Ruby żyje w wydawałoby się zamożnym kraju europejskim. Jej rodziny, którą opiekuje się samotnie wychowująca dzieci matka, nie stać jednak na wiele rzeczy, muszą więc korzystać z rozmaitych form pomocy. Głównym problemem jest menstruacja, z którą bohaterka filmu stara sobie radzić sama, bez kupowania niezbędnych środków higienicznych. Jej życie jest z tego powodu wyjątkowo uciążliwe, jednak mieszanka wstydu i poczucia odpowiedzialności za rodzinę okazuje się początkowo paraliżująca.