Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Spotless

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

NAGRODA GŁÓWNA ZEF Short Waves Festival Poznań 2022

Cielesność, fizjologia, trudy dojrzewania, wreszcie bieda i wykluczenie ekonomiczne. Wszystkie te kwestie, choć bardzo uniwersalne, wciąż związane są z wieloma tabu – nawet w krajach wysoko rozwiniętych, co często prowadzi do głębokiego poczucia wstydu.

Film Emmy Branderhors, poprzez swoją odwagę i bezpośredniość, przełamuje ów wstyd, stając po stronie swojej bohaterki, jej problemów i jej ciała. Jest to prosta historia, która może wydarzyć się wszędzie, w której odnajdzie się wiele młodych kobiet, ale którą wreszcie wszyscy możemy zobaczyć, poczuć i zrozumieć.

Jest to też poruszająca opowieść o odpowiedzialności, poświęceniu i miłości, tworzona z wiarą w to, że kino może wpływać na rzeczywistość i czynić ją bardziej solidarną.

Eksperci oceniający film: Kaja Łuczyńska, Karol Szafraniec, Karolina Giedrys-Majkut

Vlekkeloos_Generation

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Film dotyczy spraw fizjologicznych (menstruacja), które przedstawiane są w sposób realistyczny, bez niedopowiedzeń. Jest to rzadko spotykane, przez co może potencjalnie budzić dyskomfort u części widzów, mimo iż jest to coś absolutnie normalnego i codziennego.

Pojawia się wulgarny język

Metryka filmu

Opis filmu

Piętnastoletnia Ruby żyje w wydawałoby się zamożnym kraju europejskim. Jej rodziny, którą opiekuje się samotnie wychowująca dzieci matka, nie stać jednak na wiele rzeczy, muszą więc korzystać z rozmaitych form pomocy. Głównym problemem jest menstruacja, z którą bohaterka filmu stara sobie radzić sama, bez kupowania niezbędnych środków higienicznych. Jej życie jest z tego powodu wyjątkowo uciążliwe, jednak mieszanka wstydu i poczucia odpowiedzialności za rodzinę okazuje się początkowo paraliżująca.

Zwiastun filmu

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.