WYRÓŻNIENIE ZEF na 13. MFFA Animocje 2024
Za ukazanie dramatu historii bez przesadnego traumatyzowania jej i przedstawienie w poruszający sposób, cytując bohaterkę: “... świata, który nagle się zepsuł."
------------------------------
To przepięknie ukazana historia poruszająca trudne tematy związane z wojna, obozem koncentracyjny i polskim judaizmem, tak adekwatnie trafiającą do młodego widza. Animacja opowiedziana jest z perspektywy małej dziewczynki, w punkt trafiająca w emocje, ukazująca temat, ale nie traumatyzujac go zbyt patetycznie. Autorska kreska i spłowiały dobór kolorów w sposób nienachalny ukazują w opowieści smutek i tragiczność tego okresu historycznego. Animacja stanowi koncepcyjne wykorzystanie tematu wojny. Doskonale sprawdzi się jako materiał edukacyjny na lekcjach języka polskiego – posługuje się intertekstualnymi analogiami, pobudza wyobraźnię i uwrażliwia młodych odbiorców.
Jury rekomendujące film: Kamila Szwarc, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Dominika ZielińskaW sposób niedosłowny, w filmie poruszana jest tematyka śmierci, wojny, obozu koncentracyjnego.
Jutka to buntownicza 7-latka, której świat się rozpadł, kiedy została uwięziona w łódzkim getcie. Teraz chce odzyskać przynależne jej dzieciństwo. Kiedy po okolicy zaczyna krążyć pożerający dzieci Minotaur, Jutka musi nauczyć się być posłuszną dziadkowi aby przeżyć. Mimo braku rodziców i grozy otaczającej ją rzeczywistości stara się patrzeć na świat optymistycznie. Żyje z dnia na dzień, a wytchnienie znajduje w zabawach z innymi dziećmi i udomowionym gawronem, w opowieściach dziadka oraz w przyjaźni z polską dziewczynką mieszkającą po drugiej stronie muru.