Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Vinski i pył niewidzialności

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Wciągająca historia kryminalna, z domieszką magii. Godny następca filmowej serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Film mierzy się ze stereotypowym wyobrażeniem na temat superbohatera, zadaje pytania co to są supermoce i jak ich używać na co dzień. Pokazuje, że bohaterskich czynów możemy dokonywać zarówno na rzecz większych jak i mniejszych społeczności, a każde działanie, podyktowane chęcią pomocy, jest na wagę złota.

Vinski może stanowić doskonały punkt wyjścia do rozmowy o pomaganiu innym. Może być też wstępem do dyskusji o roli superbohatera we współczesnej kulturze popularnej (komiksy, filmy, literatura). To dobry pretekst do rozmowy o przyjaźni, także tej międzypokoleniowej, o takich wartościach jak szacunek, przyjaźń, życzliwość, altruizm, koleżeństwo, zaufanie i troska o drugiego człowieka.

W filmie konsekwentnie, od samego początku, przedstawiono tezę, że osoby, które naprawdę robią coś dla innych, nie szukają poklasku i rozgłosu, a dobro można czynić będąc „niewidzialnym”.

Akcja filmu umiejscowiona jest w nieco oldschoolowej, odrealnionej scenografii, co nadaje filmowi niezwykły klimat.

Jurorzy rekomendujący film: Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Agnieszka Piotrowska-Prażuch, Artur Lecybil

1665667647

Metryka filmu

Opis filmu

Vinski to nieśmiały 10-latek wychowywany przez nieco nadopiekuńczą mamę. Kiedy spotyka tajemniczego aptekarza, który ofiarowuje mu pył niewidzialności, jego życie diametralnie się zmienia. Otrzymuje bowiem magiczny proszek, który pozwala mu stać się niewidzialnym i przechodzić przez ściany. Na początku Vinski wykorzystuje swoje nowe moce do żartów, ale z czasem uczy się, że bycie bohaterem wymaga mądrości oraz umiejętności pozostania w cieniu. Na nieszczęście Vinskiego banda oszustów wkrótce zainteresuje się tajemnicą niewidzialności.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.