Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Braty

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Braty to przykład filmu z nurtu coming of age, który można zestawić z takimi tytułami, jak Ostatni komers czy Chleb i sól . Wszystkie one kreślą portret współczesnych, młodych ludzi, każdy na swój sposób.

W warstwie fabularnej film daje ogromną przestrzeń do rozmowy na temat trudnej granicy pomiędzy byciem dzieckiem i dorosłym. Czy dorosłym jest Bartek - handlujący narkotykami, nonszalancko podchodzący do życia ojciec, który próbuje poradzić sobie ze stratą żony za pomocą narkotyków, czy może Filip – postępujący moralnie, uczciwie i konsekwentnie? Znajdujemy tu także pretekst do rozmowy o wartościach moralnych, charakterystycznych dla pokolenia bohaterów oraz o znaczeniu otoczenia, w którym się wychowujemy dla kształtowania charakteru. Wpływ, jaki na Filipa ma starszy brat oraz grupa rówieśnicza może posłużyć do rozmowy o złudnej wolności, o życiu bez zobowiązań, bez planów na przyszłość  i bez myślenia o konsekwencjach podejmowanych działań. Otwarte zakończenie jest ciekawym punktem wyjścia do rozmowy o dalszych losach bohaterów.

Twórcy filmu Braty mają świetne oko do interesujących plenerów, czego efektem są znakomite, czarno-białe zdjęcia dodające filmowej rzeczywistości poetyckości i uniwersalności. Wspaniale filmują zarówno zrujnowany skatepark, jak i wielkie, odczłowieczone blokowisko, przywodzące na myśl określenie asfaltowa dżungla. Zarówno zdjęcia jak i ograniczone do minimum dialogi, liczne spowolnienia akcji oraz podążanie kamerą za bohaterami, przywołują skojarzenie z filmem dokumentalnym, co znacząco wpływa na odbiór filmu.  

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Iwona Bartnicka, Katarzyna Michalska

Braty plakat

Ocena natężenia treści spornych: dużo

Dialogi pełne są wulgaryzmów. Bohaterowie piją alkohol, biorą narkotyki, palą papierosy. Pokazana jest nagość, śmiała scena seksu w samochodzie, występują aluzje i żarty o charakterze seksualnym.

Pojawiają się sceny przemocy fizycznej i psychicznej oraz zachowania agresywne i nieakceptowane społecznie – kradzież, niszczenie mienia.

UWAGA! Decydując się na wykorzystanie tego filmu na zajęciach szkolnych należy dobrze dobrać grupę docelową, kierując się nie tylko granicą wiekową, ale i dojrzałością odbiorcy. Przed wizytą w kinie opiekun powinien zapoznać się z tematyką i wątkami obecnymi w filmie. Projekcji powinna towarzyszyć rozmowa.

Metryka filmu

Opis filmu

Głównym bohaterem filmu jest Filip, który ma siedemnaście lat, stoi u progu dorosłości, ale to jeszcze dzieciak, który kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego brata, który jest dla niego mentorem, a teraz wprowadza go w dorosłość. Bracia kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Obydwaj muszą bardzo szybko wydorośleć. Ich ojciec, niegdyś świetny tata i mąż, to teraz ćpun, który - pogrążony w żałobie i depresji - zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie da się cofnąć, a życie intensywnie pcha do przodu. Przedwcześnie zmuszeni do odpowiedzialności za samych siebie, Braty, próbują łapać ostatnie momenty fałszywej beztroski. Jeżdżą na deskorolce, włóczą się po przedmieściach, kręcą blanty, uprawiają seks w pierwszych sportowych samochodach, którymi później palą gumy w opuszczonych hangarach. Nie zdają sobie sprawy, że niebawem czeka ich trudny egzamin z braterstwa.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.