Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Gdzie jest Anne Frank

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

Film łączy tekst „Dziennika” Anne Frank z jego graficzną adaptacją autorstwa Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego. Może stanowić ciekawy wstęp do rozmowy na temat II wojny światowej i Holokaustu, ale też współczesnych zagadnień dotyczących uchodźców, konfliktów narodowościowych i działań wojennych na świecie. Po jego obejrzeniu można porozmawiać zarówno o historii jak i o problemach teraźniejszości; o bohaterach i przyjmowanych przez nich postawach; o sile wyobraźni, przyjaźni, współpracy; o odpowiedzialności, rodzinie, pragnieniu spokoju, bezpieczeństwa, stabilizacji; o prawach i obowiązkach człowieka. Fabuła rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, co daje okazję do spojrzenia wstecz, jak i przyjrzenia się obecnej rzeczywistości oraz dokonania porównań.

Dzięki sprawnie poprowadzonej akcji oraz wplecionym odniesieniom do popkultury (wśród odwiedzających Muzeum Anne Frank sprawne oko widza wypatrzy np. Toma Cruise czy Justina Bibera) film powinien trafić do młodego widza. Styl animacji, odmienny od królującego obecnie na ekranach, może pomóc w przeprowadzeniu ciekawego spotkania na temat tego rodzaju filmowego, a nawet zachęcić do prób praktycznych. Na lekcjach języka polskiego może posłużyć jako przyczynek do omówienia pamiętnika jako gatunku literackiego.

Cytaty warte uwagi podczas pracy z uczniami:

„Jeżeli ludzie są na ogół dobrzy, ale i tak tworzą bomby i samoloty, żeby niszczyć się nawzajem, to… czy ta wewnętrzna dobroć ma jakiekolwiek znaczenie? I czy ja naprawdę mam jakiekolwiek szanse to przetrwać?” „Lecz powiem wam,  iż koniec końców, wierzę, że wszyscy ludzie są w głębi duszy dobrzy!”

Eksperci oceniający film: Iwona Bartnicka, Elżbieta Piotrowicz, Jarek Basaj

A Frank - plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

występuje poczucie zagrożenia oraz  treści związane z wojną i śmiercią

Metryka filmu

Opis filmu

Punktem wyjścia dla animacji Ariego Folmana jest „Dziennik Anne Frank”, jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Anne, ukrywająca się w Amsterdamie trzynastoletnia żydowska dziewczynka, kierowała swoje notatki do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty opuszcza karty książki, by w Amsterdamie z niedalekiej przyszłości odnaleźć Anne. I odkrywa, że choć co drugi szpital, most czy szkoła nosi tu imię autorki wojennych pamiętników, to miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. W swojej niezwykłej podróży przez miejskie zaułki i historię rodziny Franków Kitty spotyka Petera, chłopca pomagającego uchodźcom. Łączy ich wspólna misja – wskrzeszenia ducha Anne Frank i przebudzenia sumień.

W polskiej wersji językowej bohaterom użyczają swoich głosów wybitni aktorzy: Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.