Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Marzec 68

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

 „Marzec’ 68” to modelowy przykład filmu edukacyjnego dla młodzieży, który może stanowić znakomite uzupełnienie lekcji historii.  W przystępny i atrakcyjny dla młodego widza sposób pokazuje ważny fragment polskiej historii. Opowieść o uczuciu bohaterów jest pretekstem do przedstawienia okoliczności wydarzeń marca 1968 roku,  od zdjęcia z afisza „Dziadów” Dejmka po przymusową emigrację Polaków żydowskiego pochodzenia, a także do  zaprezentowania różnych aspektów życia w Polsce pod koniec lat 60. Pojawia się też problem  trudnych relacji z rodzicami , w dużym stopniu determinowanych przez ówczesną politykę. Świetna realizacja,  dobre, naturalne aktorstwo i fakt, że bohaterami są zakochani w sobie młodzi ludzie, sprawiają, że obraz  faktycznie ma szansę  przekazać starszej młodzieży sporą dawkę wiedzy na temat roku 1968.

W filmie wykorzystane zostały zdjęcia archiwalne z wydarzeń marca’68, używane są prawdziwe nazwiska opozycjonistów oraz przywódców partyjnych. Opowieść jest skierowana wprost do młodych widzów, wydarzenia przedstawione rzetelnie, czytelnie i zrozumiale. Mimo, że film przybliża  konkretne wydarzenia , jest uniwersalną historią o mechanizmach tworzenia podziałów w społeczeństwie oraz o próbach zachowania człowieczeństwa w trudnych czasach.

Eksperci oceniający film: Iwona Kwincińska, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec

Marzec'68 plakat 1

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

przemoc fizyczna i psychiczna w zachowaniach milicji, brutalne przesłuchania, atmosfera zagrożenia i strachu, delikatna scena seksu

Metryka filmu

Opis filmu

Love story czasów PRL. Warszawa, rok 1968. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza „Dziadów”, w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym. Wśród protestującej młodzieży są także Hania i Janek. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi i szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira „Romeo i Julia”, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie. Czy ich miłość przetrwa? Czy zdołają pokonać przeciwności, które stawia przed nimi los?

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.