„Marzec’ 68” to modelowy przykład filmu edukacyjnego dla młodzieży, który może stanowić znakomite uzupełnienie lekcji historii. W przystępny i atrakcyjny dla młodego widza sposób pokazuje ważny fragment polskiej historii. Opowieść o uczuciu bohaterów jest pretekstem do przedstawienia okoliczności wydarzeń marca 1968 roku, od zdjęcia z afisza „Dziadów” Dejmka po przymusową emigrację Polaków żydowskiego pochodzenia, a także do zaprezentowania różnych aspektów życia w Polsce pod koniec lat 60. Pojawia się też problem trudnych relacji z rodzicami , w dużym stopniu determinowanych przez ówczesną politykę. Świetna realizacja, dobre, naturalne aktorstwo i fakt, że bohaterami są zakochani w sobie młodzi ludzie, sprawiają, że obraz faktycznie ma szansę przekazać starszej młodzieży sporą dawkę wiedzy na temat roku 1968. W filmie wykorzystane zostały zdjęcia archiwalne z wydarzeń marca’68, używane są prawdziwe nazwiska opozycjonistów oraz przywódców partyjnych. Opowieść jest skierowana wprost do młodych widzów, wydarzenia przedstawione rzetelnie, czytelnie i zrozumiale. Mimo, że film przybliża konkretne wydarzenia , jest uniwersalną historią o mechanizmach tworzenia podziałów w społeczeństwie oraz o próbach zachowania człowieczeństwa w trudnych czasach.
Eksperci oceniający film: Iwona Kwincińska, Elżbieta Piotrowicz, Karol Szafraniec |
przemoc fizyczna i psychiczna w zachowaniach milicji, brutalne przesłuchania, atmosfera zagrożenia i strachu, delikatna scena seksu |
Love story czasów PRL. Warszawa, rok 1968. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza „Dziadów”, w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym. Wśród protestującej młodzieży są także Hania i Janek. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi i szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira „Romeo i Julia”, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie. Czy ich miłość przetrwa? Czy zdołają pokonać przeciwności, które stawia przed nimi los?