Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Johnny

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 8 z 10 gwiazdek
8 / 10

Rekomendacja ZEF

„Johnny” to film oparty na faktach, który ma dwóch równoprawnych bohaterów: księdza Jana Kaczkowskiego - twórcę puckiego hospicjum, oraz Patryka - młodego chłopaka, mającego problemy z prawem. Spotkanie tych dwóch postaci to początek opowieści o przyjaźni, mierzeniu się ze strachem, o chorobie, odchodzeniu, zaufaniu, przemianie i korzystaniu z szans, jakie daje życie. 

Poprzez ukazanie historii znajomości księdza i jego podopiecznego, twórcy poruszają wiele trudnych i złożonych tematów, np. człowiek i jego rodzina wobec nieuleczalnej choroby, różne postawy wobec śmierci, najważniejsze wartości w życiu, empatia w relacjach z innymi ludźmi, pokonywanie własnych ograniczeń, aby zrealizować marzenia, wytrwałość w dążeniu do celu. Film opowiada o poważnych tematach, ale ze sporą dawką humoru (zwłaszcza w warstwie dialogowej), nie jest przygnębiający, daje nadzieję na lepsze życie. A poprzez fakt, że historię oparto na prawdziwych wydarzeniach - jest wiarygodny.

Dla nauczycieli języka polskiego „Johnny” może być punktem wyjścia do rozmów na temat współczesnych autorytetów. Ks. Kaczkowski był niezwykle popularnym duchownym, vlogerem, autorem książek. Czy młodym może imponować idealista z dobrym sercem? Można pogłębić znajomość biografii księdza poprzez lekturę jego książek, można poszukać podobieństw w widzeniu świata Jana Kaczkowskiego i Olgi Tokarczuk („Czuły narrator"), można wykorzystać film przy omawianiu utworów literackich, poruszających problematykę buntu, walki człowieka z własnymi słabościami, itp. 

Film ukazuje także model kapłaństwa opartego na miłości i szacunku do drugiego człowieka. Wizja kościoła księdza Kaczkowskiego jest skontrastowana ze skostniałym, konserwatywnym kościołem, reprezentowanym w filmie przez postać arcybiskupa. Świetny punkt wyjścia do dyskusji o współczesnym kościele na lekcjach religii.

„Johnny” jest świetnie zagrany, ma duży potencjał wychowawczy.  Z pewnością będzie dobrym punktem wyjścia do rozmów z młodymi ludźmi o rzeczach najistotniejszych i ostatecznych.

Eksperci oceniający film: Iwona Kwincińska, Artur Lecybil, Karol Szafraniec

johnny-plakat1

Ocena natężenia treści spornych: mało

sceny z narkotykami, wulgarne słownictwo, sceny przemocy fizycznej, obrazy choroby onkologicznej, cierpienia i  śmierci

Metryka filmu

Opis filmu

„Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.
Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.