Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Georgie ma się dobrze

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Georgie ma się dobrze to ciepła historia o potrzebie relacji i walce o nią. Tragikomiczna opowieść o dwunastolatce, która próbuje zaopiekować się sobą, gdyż po śmierci mamy musi przejść przyspieszony kurs dojrzewania. Bohaterowie doświadczając bolesnej straty zostają zmuszeni do porzucenia dotychczasowych form radzenia sobie w życiu. Historia ich wyjścia poza wydeptane ścieżki wypierania się własnych uczuć i potrzeb może posłużyć jako pożywka do rozmowy na temat budowania relacji z innymi w opozycji do pozornej samowystarczalności. Film dostarcza wielu pozytywnych wzorów dbania o innych, jak i antywzorów, które można omówić po seansie. 

Znajdziemy tu schematy zachowań, które powielamy w życiu np. kłótnie, obrażanie się, martwienie się o drugą osobę, okazywanie zrozumienia. Wiele scen tworzy przestrzeń do dyskusji, pomaga budzić w sobie empatię i zmieniać spojrzenie na różne sytuacje życiowe.

Pomysłowość i pragnienie niezależności  tytułowej bohaterki mogą przywołać skojarzenia z Pippi Langstrumpf i zainspirować do przywołania kontekstu literackiego związanego z utworem Astrid Lindgren. Akcja filmu nie jest dynamiczna, ale nie powinna znużyć młodych widzów, jeśli dadzą się wciągnąć w humorystyczne dialogi, pod którymi ukryta jest głęboka potrzeba bliskości i opowieść o dojrzewaniu (zarówno córki, jak i zjawiającego się po latach ojca). Ku percepcji młodych widzów skierowany jest także urozmaicony montaż filmu.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film; Emilia Żuber, Monika Głowacka, Karolina Giedrys-Majkut

8083087

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Film pokazuje podejmowanie nielegalnych bądź nieetycznych działań jako formę przetrwania, czy też radzenia sobie z emocjami (pobicie koleżanki przez Georgie, kradzież rowerów, oszukiwanie opieki społecznej). Problemem jest to, że działania te podejmują sympatyczni bohaterowie, którzy budzą empatię i że - w przypadku kradzieży rowerów - nie zostają one w żaden sposób ukarane.

Wątpliwości budzą postawy dorosłych, którzy okazują jedynie powierzchowne zainteresowanie i którym “umyka”, że dziewczynka mieszka zupełnie sama. 

Metryka filmu

Opis filmu

Chociaż Georgie ma dopiero 12 lat, potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Po śmierci matki postanowiła udawać, że mieszka z wujkiem. Zarabia na życie, kradnąc rowery z najbliższym kumplem – Alim. Mieszkając na przedmieściach Londynu, nikomu nie może w pełni zaufać. Kiedy nagle pojawia się w jej życiu ojciec, Jason, Georgie nie wita go z otwartymi ramionami. Powoli zaczynają oswajać się ze swoją obecnością i zbliżać, co z humorem ogrywa aktorski duet Loli Campbell i Harrisa Dickinsona (gwiazdy W trójkącie Rubena Ostlunda). W efekcie otrzymujemy szaloną historię przyjaciół, którzy przy okazji stają się rodziną.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.