Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Polskość w siedmiu portretach

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 6 z 10 gwiazdek
6 / 10

Rekomendacja ZEF

Polskość w siedmiu portretach to ciekawy, średniometrażowy film dokumentalny będący efektem badań prowadzonych przez Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii PAN. Film nie jest jednak prezentacją wyników, lecz raczej oryginalną metodą na podzielenie się pewnymi refleksjami.

Projekt nawiązuje swoim przesłaniem do Gadających głów, ikonicznego dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego. Bohaterowie Polskości… odpowiadają na podobny zestaw pytań - niezwykle uniwersalnych, chwilami podstawowych. Dokąd dziś zmierza Polska? Czym dla nas jest? Co to znaczy być patriotą? Kiedy mamy do czynienia z dumą narodową? Co to znaczy we współczesnym świecie "mieć swoje miejsce"? Wiele z nich pojawia się po seansie w głowie samego widza.

W filmie wypowiadają się bardzo różne osoby. To m.in. sportowcy, duchowni, artyści, pasjonaci historii… Każdy, oprócz bezpośrednich wypowiedzi do kamery, zaprasza widzów do swojego małego świata i własnej codzienności. Dokument zawiera wiele poruszających scen, które prowokują do innego spojrzenia na głośne hasła. Film kreuje bardzo pozytywny obraz patriotyzmu – „pozytywny mit”, daleki od ekstremizmu, nie obawiający się krytycznego myślenia. Bohaterowie nie boją się odkrywać przed kamerą swoich wątpliwości, co z pewnością czyni ich bardziej „ludzkimi”.

Nie jest to film kinowy, lecz raczej dodatkowy materiał audiowizualny, idealny do wyświetlenia w ramach szkolnej lekcji – wskazuje na to czas trwania produkcji, niejako uszyty na miarę szkoły. Rozróżnienie bohaterów i bohaterek dokumentu pod kątem ich profesji, wieku, podejścia do rzeczywistości może być atrakcyjne dla młodej widowni, choć warto podkreślić, że tego rodzaju dokumentalne produkcje z reguły mają pewną trudność w przebiciu się do świadomości młodzieży. W przypadku Polskości… mamy do czynienia z średnim metrażem, co może korzystnie wpłynąć na socjologię odbioru filmowych treści.

Film daje dużo możliwości do dyskusji, rozmów o osobistych wymiarach patriotyzmu uczniów.  W pełni zgrywa się z treściami podstawy programowej dotyczącymi poznawania swoich relacji z historią Polski i osobistym stosunkiem do takich pojęć jak naród, tożsamość, patriotyzm, miłość do ojczyzny.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Kaja Łuczyńska, Diana Dąbrowska, Marcin Drzazga

 

polskość plakat

Metryka filmu

Opis filmu

Film dokumentalny, który rzuca nowe światło na tożsamość narodową Polaków. Wykorzystując wyniki badań Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii PAN, film zaprasza widzów do zgłębienia różnorodnych perspektyw na polskość, prezentując siedem unikalnych historii osób żyjących w Polsce.

Zwiastun filmu

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.