Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Basia. Jestem w sam raz

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Powrót znanej i lubianej bohaterki książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak na wielki ekran to kolejna okazja do zabawy i nauki dla małych widzów. Świat Basi idealnie pasuje do świata dzieci, w ciekawy i przystępny sposób opowiada o sytuacjach, z którymi stykają się na co dzień. Miłość, zainteresowanie i spokój rodziców głównej bohaterki to skarbnica przykładów dla nas dorosłych, że warto dzieci słuchać i traktować je tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.

Ta kolorowa, wesoła i pozytywna animacja składa się z czterech odcinków prezentujących różne przygody rezolutnej 5-latki. Maluchy mogą wraz z Basią wybrać się na plac zabaw, do muzeum, w góry i do galerii handlowej. Przy okazji uczą się wielu wartościowych rzeczy.

Basia i plac zabaw nie tylko pokazuje trudne sytuacje, ale różne sposoby radzenia sobie z takimi zachowania i próby znalezienia konsensusu. Pokazane są lęki Basi i wyzwania związane z życiem w społeczeństwie. Mądre podejście taty do konfliktów dają dobry początek do rozmowy jak sobie z nimi radzić. 

Sytuacje prezentowane na ekranie są bardzo życiowe, a bohaterowie popełniają błędy i nie boją się do tego przyznać. Basia i urodziny w muzeum porusza kwestię dobrych manier, zachowania w miejscach kultury, pokazuje jak ciekawym miejscem może być muzealna ekspozycja.

Basia i alergia daje nadzieję i wskazówki jak radzić sobie z trudnościami, na które nie mamy wpływu. To kolejny przykład na to, że w dzisiejszych czasach dzieci borykają się z różnymi problemami, a w tego typu sytuacjach najważniejsze jest umiejętne obniżanie emocji dziecka.

Ostatni odcinek Basia i moda po raz kolejny porusza kwestię kupowania zbyt dużej liczby rzeczy. Problemy, logistyka zarządzania czasem i wydatkami przez rodziców w przystępny i zabawny sposób pokazują dzieciom, że z odpowiednim i pozytywnym podejściem można wiele zdziałać.

Niezwykle wartościowy jest sposób przedstawienia świata, w którym żyje Basia. To miejsce pogodne, wesołe, ale też bardzo równościowe. Czymś całkowicie normalnym w świecie Basi jest kobieta karmiąca piersią dziecko na ławce w parku, marzenia zaprzeczające płciowym stereotypom czy partnerski podział obowiązków w małżeństwie. 

Ciekawym pomysłem jest rama narracyjna zastosowana w filmie. Do dzieci bezpośrednio z ekranu zwracają się zabawki głównej bohaterki – Miś Zdzisiek i Małpka, które na różne sposoby tłumaczą co właściwie oznacza bycie „w sam raz”. Odrobinę zabrakło podsumowania tego powracającego motywu, jakiegoś akcentu na koniec filmu, który podsumowywałby „przemyślenia” Miśka Zdziśka i Małpki.

Produkcja daje bardzo dużo możliwości do rozmowy z dzieckiem na tematy, z którymi borykamy się każdego dnia. Ale chyba najpiękniejsza jest dewiza tej animacji, że każdy jest „w sam raz”.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Paula Zalewska, Maciej Witkowski, Kaja Łuczyńska

film_23400_original_1

Ocena natężenia treści spornych: brak

Brak

Metryka filmu

Opis filmu

Bystra Basia jest pełna uroku, energii i pasiastego humoru, dzięki czemu jej życie nigdy nie jest nudne! Uwielbia żelki i zwierzęta. Bardzo chciałaby mieć psa. Kocha swoich przyjaciół, braci oraz pluszowego Miśka Zdziśka, z którym nie rozstaje się ani na krok. Każdy dzień jest dla niej przygodą, podczas której uczy się czegoś nowego. Zakupy w centrum handlowym, dzień na placu zabaw i urodziny w muzeum? Będzie su-pe-ro-wo!

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.