Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Bigger Than Us

Potencjał edukacyjny 9 z 10 gwiazdek
9 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Film Flore Vaseeur to swoisty apel o aktywne włączenie się młodych ludzi do działań, zmieniających świat na lepszy. Prezentuje sylwetki młodych aktywistów, którzy działają w różnych częściach świata. Sprawy, w obronie których stają - często dalekie od tych , z którymi styka się przeciętny Europejczyk - uświadamiają skalę niesprawiedliwości, która dotyka ludzi oraz łamania ich praw.

Tematem wyjściowym jest walka o naszą planetę ale, jak mówi główna bohaterka filmu, 18 letnia Melati, wszystko jest ze sobą powiązane. Młoda aktywistka pokazuje nam więc walkę innych młodych :  o przywrócenie  godności syryjskim dzieciom w Libanie, o uchodźców z Afryki,  o  prawa kobiet w Malawi,  o poprawę  sytuacji w brazylijskich fawelach, o  ochronę przyszłych pokoleń. Wszystkich ich łączy  determinacja -  wiedzą, że aby coś zmienić  trzeba działać, tu i teraz. Mówią jednym głosem, nawołują do działania. Walka o rzeczy ważne daje im wspólne cele i poczucie sensu.

Film jest kopalnią tematów do dyskusji o ważnych problemach, nurtujących młode pokolenie. Stawia wiele tez i zadaje mnóstwo pytań. Postawy bohaterów dokumentu powodują, iż widz zaczyna zastanawiać się  jak wiele może zrobić jeden człowiek – niezależnie od miejsca, w którym mieszka, wcześniejszych doświadczeń czy poziomu wykształcenia. Po projekcji ma się ochotę bić brawo tym młodym ludziom, a samemu poszukać możliwości zaangażowania się nawet w najprostszą formę pomocy potrzebującym.

Eksperci oceniający film: Iwona Bartnicka, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Katarzyna Michalska

Bigger Than Us plakat 2

Ocena natężenia treści spornych: mało

Tematy te nie są pokazywane, ale są relacjonowane przez aktywistów: uciekinierzy z miejsc konfliktów zbrojnych, wojna, małżeństwa nieletnich, życie w fawelach, bieda, gwałty „inicjacyjne”. Informacja o obozach inicjacyjnych, w których 11-letnie dziewczynki są przygotowywane do życia „rodzinnego” za pomocą gwałtów na zlecenie. wymaga szczególnego potraktowania w przypadku prezentowania tego filmu młodzieży.

Film wymaga szczególnego potraktowania, wprowadzenia, w przypadku prezentowania go młodszym widzom.

Metryka filmu

Opis filmu

Mają między 18 a 25 lat, zmieniali ustawodawstwo, budowali szkoły, mobilizowali tysiące kobiet, mężczyzn i dzieci. Na całym świecie młodzi ludzie mają odwagę, żeby marzyć, eksperymentować i robić w życiu ważne rzeczy, podczas gdy wszyscy inni oraz wszystkie instytucje zawiodły. Co jeśli to oni najlepiej wszystko rozumieją? POSŁUCHAJCIE MŁODYCH!

Nastoletnia Melati - główna bohaterka filmu „Bigger than Us” - od sześciu lat walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, z którym zmaga się jej rodzima Indonezja. Podobnie jak ona, całe młode pokolenie mobilizuje się, żeby naprawić świat. Nastolatkowie i młodzi ludzie na całym świecie walczą o prawa człowieka, klimat, wolność słowa, sprawiedliwość społeczną, dostęp do edukacji lub żywności. O godność. Sami przeciw wszystkim, czasem ryzykując własnym życiem i bezpieczeństwem, chronią, oskarżają i dbają o innych. O ziemię. To oni dokonują zmian. Melati podróżuje po całym świecie, żeby ich spotkać. Chce zrozumieć, jak się nie poddawać i dalej robić swoje. Od faveli w Rio po odległe wioski Malawi, od tratw przybijających do wybrzeży wyspy Lesbos, po ceremonie organizowane przez rdzennych Amerykanów w górach Colorado – Rene, Mary, Xiu, Memory, Mohamad i Winnie pokazują nam świat, gdzie rządzą odwaga i radość, gdzie ludzie poświęcają się wyższym celom. W czasach, kiedy wydaje się, że wszystko się rozpada, ci młodzi ludzie pokazują nam, jak żyć.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.