Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Jestem Greta

Potencjał edukacyjny 10 z 10 gwiazdek
10 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Film porusza bardzo wiele aktualnych i ważnych tematów – ważnych szczególnie dla młodych ludzi. Podstawowym tematem jest ekologia, kryzys klimatyczny i sposoby radzenia sobie z nim. Inną ważną kwestią jest temat odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej za naszą planetę i związany z tym obowiązek oponowania i protestowania przeciwko złym rozwiązaniom. W filmie dostrzeżemy też problem współczesnej polityki i jej stosunku do wartości, które często wyznawane są jedynie „na pokaz” (polityka jako teatr). Mamy też współczesne media - sposób, w jaki kreują idoli i podchodzą do ważnych tematów (często efektowny, ale spłaszczony).

Poza kwestiami społecznymi, „Jestem Greta” bardzo poważnie podejmuje też problem neuroatypowości i Zespołu Aspergera oraz związanych z tym problemów (depresja, zaburzenia odżywiania, fiksacja na jednym temacie) – zwłaszcza u dziecka. Relacja Grety z rodzicami, ich poświęcenie dla niej i cena jaką się za to płaci to ważne wątki omawianego dokumentu.

Eksperci oceniający film: Karol Szafraniec, Urszula Biel

Jestem Greta

Ocena natężenia treści spornych: brak

Film może jednak u młodych ludzi wywołać silne wzruszenie (np. płacz) oraz poczucie przygnębienia i smutku, które związane są zarówno z katastrofą klimatyczną i pokazaną w filmie biernością dorosłych, jak i z problemami osobistymi Grety Thunberg.

Metryka filmu

Opis filmu

Niezwykły film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. 

Greta należy do najbardziej utalentowanych i porywających mówczyń naszych czasów, dzięki czemu film w naturalny sposób przemawia do widzów, dokumentując wrażliwość nastolatki skrytą za jej pełną mocy osobowością. Chcąc lepszego świata dla wszystkich, Greta zaczyna orientować się jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za wypowiadanie tego na głos – w tych momentach film staje się szczególnie niepokojący i głęboki.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.