Główny bohater Meczu o wszystko jest zapalonym piłkarzem. Kiedy ulega wypadkowi i zostaje przykuty do wózka inwalidzkiego, nadal pragnie realizować się jako piłkarz. Chłopiec jest bardzo zdeterminowany, aby spełnić swoje marzenia. Znajduje w sobie ogromną siłę, dużo ćwiczy, jednak odkrywa, że ma zupełnie inne możliwości niż jego w pełni sprawni koledzy. Brak samoakceptacji, wstyd, poczucie ograniczeń, prowadzą do tego, że staje się coraz bardziej wyobcowany w grupie, która kiedyś była dla niego wszystkim.
Film pokazuje walkę bohatera o swoje marzenie oraz opowiada, jak rzeczywistość weryfikuje jego plany. Może być doskonałym punktem wyjścia do rozmów o niepełnosprawności, o funkcjonowaniu w naszym społeczeństwie osób z niepełnosprawnością, o dyskryminacji. Jest również świetnym przykładem filmu o sile motywacji, a także o tym jak ważna jest samoakceptacja i zrozumienie problemu, który nas dotyka.
Mecz o wszystko wymaga omówienia i dyskusji ze względu na trudny temat, a przede wszystkim ze względu na zakończenie, które wskazuje na to, że bohater pożegnał marzenia i pozostał z niczym.
Jurorzy rekomendujący film: Joanna Zabłocka-Skorek, Emilia Żuber, Artur Lecybil
Chcąc wykorzystać film w edukacji szkolnej wskazane jest wcześniejsze jego zobaczenie przez opiekuna/nauczyciela lub wnikliwe zaznajomienie się z jego treścią, gdyż ukazuje problemy osób niepełnosprawnych, w sposób, który może zostać odczytany jako dyskryminujący. Sytuacje, w których bohater doświadcza ograniczeń mogą być trudne w odbiorze dla osób z niepełnosprawnościami.
Życie Dylana dotychczas kręciło się wokół biegania i strzelania goli. Dopingowali go w tym ulubiony youtuber i tata, który trenował jego drużynę. Rezolutny napastnik nie potrafi pogodzić się z tym, że nagle musi zacząć poruszać się na wózku inwalidzkim. Podczas rehabilitacji wylewa siódme poty, ale wszystko wskazuje na to, że już nigdy nie będzie profesjonalnym sportowcem. Musi jeszcze pogodzić się z tym, że to nie on, a jego przyjaciel Youssef jest teraz liderem zespołu. Chłopiec odnajduje jednak motywację do działania, a ograniczenia stają się jego niezwykłą siłą.