Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Mecz o wszystko

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Główny bohater Meczu o wszystko jest zapalonym piłkarzem. Kiedy ulega wypadkowi i zostaje przykuty do wózka inwalidzkiego, nadal pragnie realizować się jako piłkarz. Chłopiec jest bardzo zdeterminowany, aby spełnić swoje marzenia. Znajduje w sobie ogromną siłę, dużo ćwiczy, jednak odkrywa, że ma zupełnie inne możliwości niż jego w pełni sprawni  koledzy. Brak samoakceptacji, wstyd, poczucie ograniczeń, prowadzą do tego, że staje się coraz bardziej wyobcowany w grupie, która kiedyś była dla niego wszystkim.

Film pokazuje walkę bohatera o swoje marzenie oraz opowiada, jak rzeczywistość weryfikuje jego plany. Może być doskonałym punktem wyjścia do rozmów o niepełnosprawności, o funkcjonowaniu w naszym społeczeństwie osób z niepełnosprawnością, o dyskryminacji. Jest również świetnym przykładem filmu o sile motywacji, a także o tym jak ważna jest samoakceptacja i zrozumienie problemu, który nas dotyka.

Mecz o wszystko wymaga omówienia i dyskusji ze względu na trudny temat, a przede wszystkim ze względu na zakończenie, które wskazuje na to, że bohater pożegnał marzenia i pozostał z niczym.

Jurorzy rekomendujący film: Joanna Zabłocka-Skorek, Emilia Żuber, Artur Lecybil

Mecz o wszystko PLAKAT online (002)

Ocena natężenia treści spornych: mało

Chcąc wykorzystać film w edukacji szkolnej wskazane jest wcześniejsze jego zobaczenie przez opiekuna/nauczyciela lub wnikliwe zaznajomienie się z jego treścią, gdyż ukazuje problemy osób niepełnosprawnych, w sposób, który może zostać odczytany jako dyskryminujący. Sytuacje, w których bohater doświadcza ograniczeń mogą być trudne w odbiorze dla osób z niepełnosprawnościami.

Metryka filmu

Opis filmu

Życie Dylana dotychczas kręciło się wokół biegania i strzelania goli. Dopingowali go w tym ulubiony youtuber i tata, który trenował jego drużynę. Rezolutny napastnik nie potrafi pogodzić się z tym, że nagle musi zacząć poruszać się na wózku inwalidzkim. Podczas rehabilitacji wylewa siódme poty, ale wszystko wskazuje na to, że już nigdy nie będzie profesjonalnym sportowcem. Musi jeszcze pogodzić się z tym, że to nie on, a jego przyjaciel Youssef jest teraz liderem zespołu. Chłopiec odnajduje jednak motywację do działania, a ograniczenia stają się jego niezwykłą siłą.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.