Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Zadziwiający kot Maurycy

Potencjał edukacyjny 7 z 10 gwiazdek
7 / 10
Atrakcyjność dla widza 7 z 10 gwiazdek
7 / 10

Rekomendacja ZEF

Ekranizacja prozy Terry’ego Pratcheta, która ma w sobie tyleż mądrego przekazu, co lekkości i polotu. Opowieść o sprytnym kocie i jego specyficznych towarzyszach oraz o mieście, w którym dzieje się coś bardzo złego.

Film ma wartką akcję, niebanalne dialogi, prezentuje ciekawych bohaterów zwierzęcych i ludzkich, zawiera zarówno sceny humorystyczne jak i dramatyczne. Jest to fantastyczna historia o tęsknocie za życiem w harmonii z innymi,  prospołeczna ilustracja pozytywnych relacji w grupie, w której wszyscy dbają o sobie, a jednocześnie znakomity portret dochodzenia do dojrzałości.

Po projekcji można porozmawiać o przyjaźni, empatii, odpowiedzialności za siebie i innych, wartości współpracy, pomysłowości, dobru i złu, o dziewczynach i chłopakach. Seans może być też pretekstem do rozmowy o tym, czy warto wierzyć w baśnie i jak odróżnić prawdę od zmyślenia i marzeń. Może być też punktem wyjścia do ćwiczeń plastycznych, czy do wspólnego poszukiwania ukrytych w historii nawiązań do innych tekstów kultury.

Dialogi w filmie, szczególnie między Kajtkiem a Narratorką, są inspiracją do refleksji i rozmowy o zasadach budowania opowieści. Śledząc przygody kota i szczurów młodzi widzowie, wraz z bohaterami, przyglądają się elementom składowym opowiadania. Komentarze Maurycego i Malicii stanowią ciekawą lekcję kim jest narrator, kiedy ma się pojawić zwrot akcji albo jak rozpoznać znane wątki z popularnych baśni. Podpowiedzi bohaterów filmu odnośnie konstrukcji świata przedstawionego, budowania napięcia, rozpoznawania schematów fabularnych mogą być wskazówkami jak napisać swoje pierwsze własne opowiadanie.

Film przekonująco pokazuje jak czytanie książek czyni nas kreatywnymi i sprawczymi.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Karolina Giedrys-Majkut, Elżbieta Piotrowicz, Justyna Sieradzka-Bizoń, Marcin Drzazga

Zadziwiający kot Maurycy plakat

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Zagrożenie życia bohaterów, czerpanie korzyści z oszukiwania, niepokojące sceny w mrocznym klimacie. Dla młodszych dzieci postać zwana Szefem może być nieco straszna.

Metryka filmu

Opis filmu

Kot Maurycy obmyśla przekręt doskonały. Wspierany przez „cichego wspólnika” wędruje od miasta do miasta, naciągając ludzi na rzekomą „plagę szczurów”, którą tylko dźwięk magicznego fletu jest w stanie pokonać. Prawda jest jednak taka, że gryzonie to dobrzy kumple Maurycego, bardzo sprytni i wygadani, a instrument jest zaczarowany tylko z nazwy. Jako, że nikt nie podejrzewa oszustwa, interes idzie świetnie i gang Maurycego szybko się bogaci. Prawdziwe wyzwanie jednak dopiero przed ekipą. Wszystko zaczyna się, kiedy wesoła szajka trafia do miasteczka, w którym ktoś inny próbuje wcielić w życie własny niecny szwindel. Czy Maurycy i spółka, wspierani przez córkę burmistrza – Melissę, zdołają odkryć, kto za tym wszystkim stoi i uratować mieszkańców, zanim będzie za późno? 

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.