Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Ruchomy zamek Hauru

Potencjał edukacyjny 8 z 10 gwiazdek
8 / 10
Atrakcyjność dla widza 9 z 10 gwiazdek
9 / 10

Rekomendacja ZEF

Ruchomy zamek Hauru jest baśniowo-surrealną opowieścią, która – choć zanurzona w kontekście kultury japońskiej – porusza uniwersalne treści. Film Hayao Miyazakiego opowiada o miłości i przyjaźni pomimo różnic oraz zachęca do pacyfizmu. Idealnie łączy baśniową dziwność i ekscytację przygodą z głęboko empatyczną opowieścią o patchworkowym kolektywie szanujących się i wspierających postaci.

Nastoletni widzowie mogą znaleźć w filmie surrealistyczny świat wywiedziony z imaginarium przełomu XIX i XX wieku, z wyobrażeń Europy z czasów tuż przed I wojną światową, okraszony steampunkową estetyką. Punkt wyjścia fabuły osadzony jest w realistycznej czasoprzestrzeni, nad którą krąży widmo wojny.

Film jest wyjątkowo wartościowy ze względu na warstwę narracyjno-wizualną. Fantazyjność form i postaci oraz ich nieszablonowe zachowanie, a także humor i wartkie tempo akcji czynią film atrakcyjnym dla młodych widów i z pewnością pozwolą przykuć ich uwagę. Zresztą na uwagę zasługuje także oprawa muzyczna Joe Hasaishiego. Ta szczególna muzyka ilustracyjna a także sama postać jej kompozytora, stanowić mogą punkt wyjścia dla dopełnienia programu edukacji muzycznej w szkole. Ponadto film można potraktować jako wizualizację takich środków stylistycznych i zabiegów językowych, jak metafora, symbol, animizacja, antropomorfizacja, reifikacja i inne.

Niewątpliwą wartość pedagogiczną ma sposób doświadczania świata przez Sophie jako starą kobietę - może to uwrażliwić młodych odbiorców na kwestie wykluczenia osób starszych w świecie jak najbardziej realnym. Film może być kontekstem do innych tekstów baśniowych omawianych w szkole, choć w starszych klasach warto skupić się na wątku wojennym i sposobach radzenia sobie z sytuacją graniczną w codzienności.

Film oceniało 3. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Dominika Zielińska, Mateusz Żebrowski, Justyna Budzik

Ruchomy_Zamek_Hauru_plakatPL_LQ

Ocena natężenia treści spornych: bardzo mało

Jednym z tematów filmu jest wojna, w której walczy główny bohater. Niepokój mogą budzić przemieniające się w demony postacie biorące udział w wojnie.

Metryka filmu

Opis filmu

Jeden z najbardziej popularnych filmów Hayao Miyazakiego, który zabiera nas do świata pełnego kontrastów, magii i streampunkowej technologii. Ruchomy zamek Hauru to niezwykła adaptacja powieści Diany Wynne Jones o tym samym tytule, na bazie której japoński mistrz stworzył autonomiczne dzieło w swoim niepodrabialnym stylu.

Nieśmiała Sophie pracuje w sklepie z kapeluszami, należącym niegdyś do jej ojca. Pewnego dnia dziewczyna spotyka tajemniczego mężczyznę, który ratuje ją z opresji, używając swoich czarodziejskich mocy. Zazdrosna o względy młodzieńca wiedźma rzuca na Sophie straszliwą klątwę i przemienia ją w 90-letnią staruszkę. Szukając sposobu na zdjęcie uroku, dziewczyna trafia do ruchomego zamku, należącego do czarodzieja Hauru. Wraz z magiem i jego niezwykłymi towarzyszami, Sophie wyrusza w niesamowitą podróż, podczas której odkrywa siłę przyjaźni, odwagi i miłości. Przekonuje się, że prawdziwe piękno tkwi w ludzkim wnętrzu, a magia jest wszędzie wokół nas.

Zobacz inne filmy

Pokaż inne filmy

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.