Przejdź do sekcji:
Zobacz profil na platformie Facebook Zobacz profil na platformie Instagram Zobacz profil na platformie Youtube Zobacz profil na platformie TikTok

Tony, Shelly and the Magic Light...

2023525950183245
Nasi faworyci na 63. Zlin Film Festival

Najlepszym filmem 63. Zlin Film Festival według Zespołu Edukatorów Filmowych - reprezentowanego na jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali w Europie przez Agnieszkę Piotrowską-Prażuch, Kaję Łuczyńską i Katarzynę Jaruszewicz-Kot, okazała się animacja:

Tonda, Slávka a kouzelné světlo / Tony, Shelly and the Magic Light
Wyczarowano nam świat realistyczny, z jego codziennymi zmaganiami i problemami, a zarazem magiczny i poetycki. Ta niezwykła animacja lalkowa zrealizowana z ogromną dbałością o szczegóły ręcznie robionych dekoracji. Miejsce akcji koresponduje ze stylem filmu: secesyjna, stara kamienica zachwyca różnorodnością barw, tekstur i użytych materiałów. To formalne bogactwo nie przytłacza, a kreuje szczególne genius loci", które samo w sobie staje się bohaterem filmu. Historia nie idealizuje świata i nie infantylizuje widza, jednocześnie pokazując piękno  i możliwości otaczającego nas świata. Porusza wiele ważnych zagadnień jak: bycie innym, radzenie sobie z samotnością, poczucie straty, siła wyobraźni. Magiczna opowiecie o świetle i mroku, które są w każdym z nas. Pytanie tylko, co zwycięży? 

Mamy nadzieję, że już wkrótce ten film będziemy mogli zobaczyć podczas wielu imprez filmowych, festiwali i przeglądów w Polsce!

Filmami, które również były prezentowane na 63. Zlin Film Festival, i na które ZEF chce zwrócić szczególną uwagę są:

Dancing Queen
Poruszająca historia o bardzo międzypokoleniowym charakterze. O konfliktach, pretensjach, szukaniu porozumienia i pojednaniu, na które nigdy nie jest zbyt późno. Ta inspirująca opowieść o przezwyciężaniu słabości, determinacji i samoakceptacji porywa młodszych i starszych widzów, również za sprawą kołyszących rytmów piosenek Abby. To udana próba stworzenia elektryzującego filmu tanecznego dla młodych odbiorców, inspirowana takimi klasykami jak „Dirty Dancing” czy „Billy Elliot”. Ważne miejsce zajmuje temat ciała i związanych z nim zagrożeń, których udaje się uniknąć dzięki uwadze rodziców i opiekunów.

Děti Nagana / Big dreams
Opowieść o tym co w sporcie najważniejsze. Nie o milionowych gażach i wielkim biznesie tyko autentycznej wspólnocie i pasji. Z jednej strony "Dzieci Nagano" to wyraz narodowej (czeskiej) miłości do hokeja, z drugiej - świetny film o dorastaniu, przy którym nie sposób się nudzić. Film wprowadza młodego widzą w klimat lat 90-tych, które zostały oddane z dużą dbałością o szczegóły. Punktem wyjścia fabuły jest złoty medal zdobyty przez czeską reprezentację hokeja na lodzie podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano. To wydarzenie rozbudza wyobraźnię grupy dziecięcych outsiderów z małego miasteczka i zachęca ich do snucia wielkich marzeń o własnej drużynie hokejowej. Zręczne połączenie humoru, powagi i emocji sprawia, że film jest bardzo atrakcyjny nie tylko dla młodych widzów i fanów hokeja.

Na Dancing Queen do kin, już wkrótce, zaprasza Bomba Film a na Dzieci Nagano Fundacja Filmowa Warszawa.

 

 

2023525950183245

Partnerzy i instytucje wspierające ZEF

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.